Вінниця
24.06.2024
16.09° C
Вгору

Електрошокери, кайданки та примусова зупинка авто: Нацгвардії розширили повноваження

Нацгвардія матиме право застосовувати засоби примусової зупинки автомобіля, кайданки та електрошокери.

Про це йдеться у проекті закону №10311.

Верховна рада України 22 травня схвалила законопроєкт про внесення змін до закону “Про Національну гвардію України” у першому читанні. Ця ініціатива має на меті вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Нацгвардії.

У документі запропоновано врегулювати, що Нацгвардійці під час виконання повноважень можуть використовувати та застосовувати заходи примусу, зокрема фізичний вплив, спеціальні засоби, зброю, озброєння та бойову техніку, а також озброєння повітряних суден.

Законопроект також передбачає, що військовослужбовці Нацгвардії можуть застосовувати фізичний вплив для забезпечення особистої безпеки, припинення правопорушень та затримання осіб, які вчинили правопорушення.

Згідно із законопроектом, військовослужбовці Нацгвардії зможуть використовувати спеціальні засоби обмеження рухливості (кайданки, сітки для зв’язування тощо):

  • під час затримання особи, яка вчинила правопорушення;
  • під час конвоювання затриманої особи до компетентних органів у разі її відмови підкоритися законним вимогам конвою;
  • до особи, яка підозрюється у скоєнні кримінального злочину, яка чинить опір військовослужбовцю або намагається втекти;
  • якщо дії особи створюють реальну загрозу заподіяння шкоди собі чи оточуючим.

Також нацгвардійцям дозволяється використовувати засоби примусової зупинки транспортного засобу у кількох ситуаціях:

  • для зупинки авто, водій якого проігнорував законні вимоги військовослужбовця, намагається об’їхати контрольно-пропускний пункт об’єкта, що охороняється Нацгвардією, порушує встановлений пропускний режим, ігнорує дорожні знаки та сигнали світлофора про зупинку;
  • якщо маневри водія створюють реальну загрозу життю чи здоров’ю військовослужбовця чи інших осіб;
  • для затримання осіб, які вчинили кримінальний злочин і намагаються втекти автомобілем.

Крім того, в законопроекті встановлено випадки, коли заборонено застосовувати будь-які примусові заходи, зокрема до осіб з ознаками вагітності, похилого віку, з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх осіб. Проте, якщо така особа вчинила груповий або збройний напад чи здійснює опір, якщо є безпосередня загроза життю чи здоров’ю військовослужбовця або іншої особи, якщо відбити такий напад, опір або усунути загрозу іншими способами і засобами неможливо, то заходи примусу дозволяється використовувати.

Водночас заборонено застосовувати будь-які примусові заходи у приміщеннях і на земельних ділянках, які належать або закріплені за дипломатичними представництвами та консульствами іноземних держав в Україні, крім випадків, коли від глави дипломатичного або іншого відповідного представництва надійде офіційними каналами письмове прохання чи згода застосувати заходи примусу проти правопорушників.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin