Вінниця
27.05.2024
12.53° C
Вгору

Страх мріяти та будувати плани в умовах війни: як знизити рівень тривожності

Експерти популярної онлайн-платформи “Психологічна підтримка” розповіли, як ефективно знизити рівень тривожності, коли людині стає важко приймати рішення, мріяти та будувати плани на майбутнє.

– В умовах війни, коли немає стабільності, особливо страшно за своє майбутнє. Коли мрії під забороною, а будувати плани складно, навіть якщо це плани на найближчий тиждень. Через це – відчуття безпорадності, – пишуть експерти.

Зіткнення з невідомим

Як пояснили психологи, коли людина стикається з невідомим, мозок спершу намагається зрозуміти, що трапилося, – суть подій, їхні причини та наслідки.

Потім починає будувати прогнози: як розвиватимуться події і що мені при цьому робити. Серед усіх варіантів мозок відбирає найбільш реалістичний, і людина починає до нього готуватися.

Відчуття катастрофи

Однак якщо спрогнозувати майбутнє складно, коли воно невизначене, і водночас негативні варіанти розвитку подій здаються більш очевидними, людина може оцінити ситуацію як справжню катастрофу і почати панікувати.

Це називається катастрофізацією – когнітивним спотворенням, за якого людина розцінює найнегативніший сценарій як найімовірніший, не розглядаючи альтернативи. При цьому людина спирається не на факти, а підганяє факти під негативні думки, шукаючи підтвердження своєї правоти.

Оскільки катастрофа видається людині всеосяжною, справжнім “кінцем світу”, то людина нічого не робить, щоб їй запобігти, а просто впадає у відчай.

Як зруйнувати негативний сценарій

Сформулюйте чотири варіанти майбутнього: перший – найстрашніший, другий – “середньої тяжкості”, третій – реалістично позитивний, четвертий – нереалістично позитивний (казковий), у якому все обов’язково буде добре, і ситуація розв’яжеться мало не сама собою.

Наявність кількох варіантів розвитку подій допоможе повернутися в реальність. Дасть усвідомлення, що ніхто точно не знає, яким виявиться майбутнє, і варіантів майбутнього завжди більше ніж один.

Також корисно буде щоразу, коли вас лякає думка про майбутнє, давати відповідь на запитання: “Чому я боюся? Для чого? Через що?”. Можливо, виявиться, що причин для паніки немає.

Ці вправи допоможуть зменшити тривожність і дадуть сили жити життя тут і зараз, стверджують психологи.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin