Вінниця
18.05.2024
9.22° C
Вгору

Тварини, які стали символами у світових війнах: неймовірні історії про чотирилапих військових

Тварини віддавна живуть пліч-о-пліч із людьми, допомагаючи, зокрема, переживати непрості часи. Залишаючись вірними своїм господарям і під час війни, для багатьох вони часто стають чи не єдиною розрадою. Повномасштабна війна в Україні не стала винятком — українці беруть своїх домашніх улюбленців в укриття, долають тисячі кілометрів, щоб евакуюватися, і лікують, коли ті потерпають від обстрілів. А є спеціально навчені тварини, які ще й допомагають виборювати перемогу. Вони стають маскотами, тобто символами, талісманами певних військових формувань чи загалом життя під час війни.

Про чотирилапих героїв двох світових воєн, пам’ять про яких зберігається досі, розповідає видання Ukraїner.

Спочатку згадаємо про найвідомішого маскота сучасної російсько-української війни. (Маскот – персонаж, який є символом чогось (від фр. mascotte — людина, тварина або об’єкт, який приносить удачу). Нині це Патрон — пес-сапер породи джек-рассел-тер’єр. Та він не просто талісман, а чинний співробітник Державної служби з надзвичайних ситуацій. Патрон — винюхувач вибухівки. Він допомагає виявляти вибухові пристрої, які встановлюють російські військові. Разом зі своїм господарем Михайлом Ільєвим та іншими саперами розміновує Сіверщину.

Патрон здобув любов українців: його знають і найменші, і найстарші. Іграшки, марки, пісні на його честь, постійна його участь у всіляких офіційних прийомах — усе цьому доказ. Пес-сапер має сторінку в інстаграмі й у «Вікіпедії», його знімають в освітніх роликах про мінну безпеку та приводять до дітей у школи. Також він є головним героєм мультсеріалу «Пес Патрон».

У часи світових воєн, звісно, ще не було таких технологій, щоб попередники пса Патрона так швидко стали всесвітньо відомими, але їхній внесок теж важливий і вартий уваги.

Ведмідь-упівець

Улітку 1945 року загін НКВС під час рейду вздовж річки Чорний Черемош натрапив на ведмедицю з малюком і вирішив нею поласувати, попередньо застреливши з кулемета. На щастя, ведмежаті вдалося втекти. Згодом його знайшла повстанська боївка (найменший структурний підрозділ Служби безпеки Організації українських націоналістів) під назвою «Хмари». Достатнього забезпечення не було, однак український кулеметник Василь Білінчук (позивний «Сибіряк») вирішив за будь-яку ціну врятувати тварину. Так ведмідь і опинився у складі збройного відділу Української повстанської армії (УПА). На початку зими він почав впадати в сплячку, тому під час переходів його довелося нести на плечах. У 1952 році Василь загинув, а подальша доля ведмедя невідома.

Кіт Оскар «Непотоплюваний Сем»

Оскар був корабельним котом на німецькому лінкорі Bismarck. 27 травня 1941 року судно потопили британці. Більша частина екіпажу загинула, але коту вдалося вижити. Певний час Оскар жив на британському есмінці Cossack, однак його теж незабаром знищили. Оскару знову пощастило вціліти. Після цього він став корабельним котом британського авіаносця Ark Royal, який потопили в листопаді того ж року, але кіт утретє вижив. Зрештою його вирішили відправити в будівлю генерал-губернаторства Гібралтару. Потім повернули до Великої Британії і решту свого життя провів у будинку для моряків. Оскар став відомим як «Непотоплюваний Сем» та «Кіт з Бісмарка». Його на картині зобразила художниця Джорджина Шоу-Бейкер. Зараз картина зберігається в Національному морському музеї в Гринвічі (Лондон).

Пес Том

30 вересня 1914 року у британській газеті The Daily Telegraph з’явилася одна з перших згадок про героїчний вчинок собаки під час Першої світової війни. Це була історія про те, як пес Том врятував важкопораненого французького солдата, покликавши на допомогу двох санітарів. Боєць згадував у своїх листах, що Том неодноразово виходив на вогневий рубіж. Щойно починався обстріл, пес брався рити яму в землі, щоб у ній сховатися.

Собака Беллі Шеннон

Пес породи вольфгаунд урятував десятьох поранених військовослужбовців, зокрема свого господаря, у французькому місті Брімон. Після спільного лікування в госпіталі вони вдвох вирушили додому в Ірландію. У судно, на якому вони поверталися, влучила німецька торпеда. З усіх пасажирів вдалося вижити тільки кільком, включно з Беллі. Його історія стала відомою у Франції, Великій Британії та США.

Голуби Шер Амі та Кайзер

Важливу роль у перебігу Першої світової війни відігравали голуби. Ці птахи доставляли повідомлення військових у найкритичніші моменти. Крім того, саме в цей період активно використовували метод аерозйомки за допомогою голубів, який винайшов і запатентував у 1908 році німецький фотограф-аматор Юліус Нойброннер. До голубів прикріплювали мініатюрні камери, тож військові могли вести повітряне спостереження (аерофоторозвідку). Шер Амі та Кайзер — птахи-розвідники, яких вважають найкращими в ті часи.

Пес Сатан

Собака виконував комунікаційні завдання французької армії, зокрема в найтриваліших і найзапекліших боях Першої світової війни — Верденській битві (лютий–грудень 1916 року). Восени 1916 року французькі солдати потрапили в оточення. Місто Верден опинилося в блокаді, без доступу до телефонного зв’язку й телеграфу. Пес Сатан під прицільним вогнем перетнув лінію зіткнення й дістався до французького табору, принісши на собі лист і двох голубів, які згодом доставили координати ворога до штабу. Так пес Сатан став маскотом Верденської битви.

Пес Раґс

Увечері 14 липня 1918 року рядовий Джеймс Донован прогулювався вулицями Парижа й помітив брудного тер’єра. Він забрав собаку і назвав Раґсом. Пес допомагав армійцям США впродовж останніх місяців Першої світової війни, виконуючи комунікаційні функції.

9 жовтня Джемса й Раґса поранила німецька артилерія. Їх евакуювали до військового госпіталю в Чикаго. На жаль, Джеймс помер, а от Раґс одужав і згодом навіть знову опинився на фронті. Пам’ять про пса-зв’язківця вшановано у книжці «Раґс, герой війни» Джека Рохана (1930) та документальному романі «Раґс: собака-герой Першої світової війни» Марґо Рейвен (2014).

Півень Джек

Маскотом 2-го дивізіону військ зв’язку армії Австралії в роки Першої світової війни став півень Джек, якого підібрав Уолтер Генрі Фаррелл у Єгипті в 1916 році. Птах міг гучно сигналізувати про наближення противника й неочікувано атакувати незнайомця, тому швидко став корисним помічником для свого бойового товариша.

Собака Матт

Цей пес із Франції став талісманом 11-го інженерного батальйону США. Основним завданням Матта було піднімати бойовий дух солдатів і доставляти для них цигарки. Один із відеофрагментів, що зберігся донині, демонструє, як його споряджають трьома блоками із цигарками, скріплюючи їх цупкою мотузкою на спині. За період своєї допомоги військовим Матт був двічі поранений.

Мавпочка Джекі

Самка павіана Джекі потрапила на війну разом зі своїм власником Альбертом Марром у 1915 році. Вона служила в 3-му Трансваальському полку 1-ї Південноафриканської піхотної бригади. Тварина навіть мала власну форму, зокрема кашкет із розпізнавальним знаком.

Джекі вміла маршувати, спритно пересуватись у траншеях, попереджати про наближення противника, віддавати честь старшим офіцерам, їсти столовими приборами й навіть мити посуд.

 

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin