Вінниця
21.06.2024
24° C
Вгору

Карін: російські спецслужби плетуть агентурні мережі в Україні – хто під ударом

Після провалу анонсованої ФСБ “зустрічі з квітами” російських окупаційних військ жителями України спецслужбам РФ довелося посилити роботу зі збирання розвідувальної інформації, у тому числі шляхом вербування додаткової агентури. З початку повномасштабної війни СБУ викрила понад 2 тисячі осіб у державній зраді. Відомству вже вдалося виявити завербованих окупантами зрадників у різних органах, серед чинних правоохоронців та представників Сил оборони.

Про це пише OBOZ.UA

Про те, як працюють російські спецслужби проти України, читайте у матеріалі.

Рівні роботи

Російські спецслужби в Україні працюють на стратегічному, оперативному й тактичному рівнях.

Перший передбачає добування розвідувальної інформації про плани вищого керівництва держави, вербування співробітників стратегічних підприємств, а також людей, які впливають на державну політику. На стратегічному рівні російські спецслужби працюють проти України і за її межами. Вони всіляко намагаються дискредитувати нашу країну перед союзниками, використовуючи іноземну агентуру високого рівня – політиків, експертів, журналістів та “корисних ідіотів”. Робиться все для припинення фінансової та військової допомоги Україні, недопущення її вступу до Євросоюзу та НАТО.

На оперативному рівні виявляється інформація про переміщення українських військ та маршрути постачання озброєнь, а також про об’єкти критичної інфраструктури.

На тактичному рівні російські спецслужби цікавляться місцями дислокації військових у зоні бойових дій та планами військових на місцях.

Вербують усіх

З початком повномасштабного вторгнення фіксуються масові спроби окупантів вербувати агентуру для добування розвідувальної інформації за останніми двома рівнями. ФСБ і ГУ ГШ ЗС РФ (більш відоме як ГРУ) шукають зрадників як серед військовослужбовців, так і серед цивільних, які за гроші повинні фіксувати переміщення українських захисників або ж надавати дані про об’єкти, що цікавлять.

Зазвичай подальша доля таких агентів росіян мало цікавить, і їх затримання Службою безпеки вже має систематичний характер. За даними СБУ, які озвучило видання WSJ, з початку повномасштабної війни вже викрито понад 2 тисячі осіб, яких запідозрили в державній зраді.

Проаналізувавши найбільш резонансні затримання, можна констатувати, що російські спецслужби вербують представників будь-яких професій і використовують специфіку їхньої роботи у своїх інтересах. Наприклад, затримана СБУ у Херсоні медсестра передавала ворогові особисті дані військових, які проходили лікування, а також шпигувала за місцями базування Сил оборони.

Регулярно спецслужби РФ намагаються завербувати українців для фіксації наслідків обстрілів – для коригування повторних ударів. Такі агенти потрібні росіянам як у прифронтових областях, так і на заході України. Наприклад, за фотофіксацію військових об’єктів у Львівській області та пересилання інформації своїм кураторам було затримано та засуджено до довічного ув’язнення Владислава Козєєва. Крім військових об’єктів, Козєєв відправляв у РФ координати об’єктів критичної інфраструктури, інформував про переміщення ЗСУ та фіксував наслідки ракетних ударів по Львову.

Нещодавно СБУ затримала ще одного російського агента, мешканця Одеси, який у складі рятувального загону прибував на місця “прильотів”, а насправді фіксував наслідки атак і звітував про це російській розвідці. Крім цього, за завданням російських спецслужб зрадник шукав бойові позиції систем HIMARS і ППО. Російському агенту тепер загрожує довічне позбавлення волі.

Карін: російські спецслужби плетуть агентурні мережі в Україні – хто під ударом

Пріоритетною інформацією для російських спецслужб є дані про постачання та дислокацію західних зразків озброєнь, які завдають найбільшої шкоди російській армії. Так, у червні 2023 року СБУ затримала військовослужбовця, який був завербований співробітниками ГРУ ще до повномасштабного вторгнення і за їхнім завданням мобілізувався до лав ЗСУ. Звідти він передавав ворогові інформацію про ймовірні візити комскладу Сил оборони України до військових частин і намагався знайти місця дислокації танків Leopard.

Як розповіли в СБУ, найчастіше російські спецслужби використовують кілька основних методів вербування українців: загрози життю та здоров’ю, шантаж, підкуп чи поступове залучення у співпрацю “втемну”. Для цього потенційних зрадників шукають у соціальних мережах, особливо тих, хто перебуває у проросійських групах та чатах. Але також вербувальники з РФ можуть вдавати себе за патріотів нашої країни і навіть вільно говорити українською мовою.

Карін: російські спецслужби плетуть агентурні мережі в Україні – хто під ударом

Важливо розуміти, що на цьому етапі війни російські спецслужби женуться не за якістю, а за кількістю агентури в Україні, тому група ризику дуже широка. І такій агентурі дуже рідко вдається довго втриматись до моменту виявлення.

П’ята колона

Хто знає, наважився б кремлівський маніяк на повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, якби 5-та служба ФСБ під керівництвом генерала Беседи не дезінформувала режим про “прекрасне ставлення” українців до привезення з Москви “нової влади”.

Але сталося те, чого могло й не статися. Ймовірно, у доповідях план повалення влади у Києві за допомогою російської армії був ідеальним, оскільки необхідно було виправдати масштабні грошові вливання на фінансування п’ятої колони в Україні.

Саме 5-та служба ФСБ десятиліттями вербувала, курувала та щедро фінансувала роботу російських агентів серед українських політиків, медійників та експертів. В умовах повномасштабної війни багато високопоставлених російських агентів втекли або були виявлені, тому на стратегічному рівні діяльність в Україні для російських спецслужб стала набагато складнішою. Але від подальших спроб вербування вони навряд чи відмовляться.

Серед розкритих російських топагентів впливу – кум кремлівського упиря Віктор Медведчук. Його куратором українські спецслужби називають високопосадовця ФСБ Ігоря Коваленка. Також він курував деяких найбільш видатних українських політиків та чиновників, які таємно працювали на Росію, і готувався розгорнути роботу в Києві – у разі успіху наступу російської армії.

Але взяття Києва “за три дні” не відбулося, і його підопічні спішно ретирувалися за межі України – здебільшого в РФ, поповнивши “пул” Януковича та його втікачів. Деякі з них тихо-мирно, особливо не “відсвічуючи”, спочивають у куплених за агентурні гроші хоромах. А ось альтернативно обдаровані організми на кшталт одіозного нардепа Іллі Киви добувають собі на їжу у пропагандистських шоу Кремля. Де ж йому ще харчуватися…

Карін: російські спецслужби плетуть агентурні мережі в Україні – хто під ударом

Якщо вже заговорили про російську пропаганду, то як не згадати антиукраїнський медіахолдинг Медвечука. У 2021 році було введено санкції проти спільника кума Путіна депутата ВРУ Тараса Козака із фракції проросійської партії “Опозиційна платформа – За життя” та трьох телеканалів: ZIK, Newsone та “112 Україна” – які формально належали йому. Реальним же власником телеканалів вважався саме Медведчук. Це був болючий удар як щодо його впливу на інформаційний простір України, так і за планами російських спецслужб щодо впливу на українців.

Особливо обдаровані українофоби з медійного пулу Медведчука перебувають у полі зору українських силовиків. У Росію втекла ексведуча Діана Панченко, якій уже оголосили про підозру в держзраді.

Діана Панченко

10 років заочно отримав “експерт” Михайло Шпіра, який ховався з 2020 року, закликав до насильства над українськими військовими. Протирають нари у СІЗО пропагандисти Дмитро Марунич (“Политнавигатор”) та Дмитро Скворцов (“Союз православных журналистов”). Обидва висловили бажання наслідувати приклад свого колеги зрадника Яна Таксюра бути обміняними на українських солдатів, які перебувають у російському полоні.

Варто зазначити, що не вся політична агентура російських спецслужб стала публічною, і тому важка робота щодо її виявлення ще попереду. Російська агентурна мережа в Україні будувалась десятки років, і її викорінення не такий швидкий процес, як цього хотілося б.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin