Вінниця
24.05.2024
14.52° C
Вгору

День вишиванки 2024: історія свята та особливості української вишивки

Дню вишиванки виповнюється лише 18 років. Це відносно молоде свято, проте дуже важливе для нації, яка продовжує боротися за своє існування.

16 травня 2024 року в Україні вкотре відзначать День вишиванки. Зараз свято особливо важливе, оскільки Росія продовжує знищувати українську культуру і все, що з нею пов’язано. Фокус розповідає, як відзначати день, не прикріплений до календаря.

Коли виник День вишиванки?

У 2006 році студентка історичного факультету Чернівецького національного університету Леся Воронюк запропонувала одногрупникам прийти на заняття у вишиванках. До ініціативи долучилися викладачі, а згодом ідея поширилася і в інших містах. Після цього в третій четвер травня в Україні та в українських діаспорах по всьому світу відзначають День вишиванки. Цього року свято припадає на 16 травня.

Коли українці почали носити вишиванки?

За даними деяких істориків, ще за часів палеоліту люди, які проживали на території України, прикрашали одяг вишивкою. Найстаріші вишиванки в Україні археологи виявили біля села Мізин на Чернігівщині.

Згодом у Миколаївській області було проведено розкопки могили знатної та багатої сарматки. У кургані Соколова Могила археологам вдалося розкопати вовняний одяг, імовірно, сорочку, оздоблену давньою вишивкою. Цей факт доводить важливість вишитого одягу для людей, адже його клали навіть у могилу разом із золотом.

Також вишиванки були знайдені в Києво-Печерській лаврі. Вбрання вишивала мати гетьмана Мазепи.

Щодо мотивів, то здебільшого це були геометричні візерунки, квіткові орнаменти. Зокрема, використовувалися такі вишивальні техніки як пряма гладь і “ретязь” (різновид “хрестика”). Вона була особливо популярною на заході України. Основні кольори — червоний і чорний. Чорний символізував горе і печаль, червоний — радість і любов.

Як відомо, квіти з’явилися набагато пізніше, ніж геометричний візерунок. Популяризував їх виробник парфумерії “Брокар і К°”. Його дружина Шарлотта Раве вирішила доповнювати недорогу косметику для середнього класу листочками зі зразками вишивки. Після цього нові на той момент мотиви поступово інтегрувалися в народні орнаменти.

Сучасна ж вишиванка може похвалитися розмаїттям фасонів, технік вишивки, кольорів і креативів. Люди носять вишиті сукні, корсети, спідниці.

 

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin