Вінниця
25.12.2024
0.5° C
Вгору

Традиції Святвечора

Святвечір, що припадає на 24 грудня, є важливим днем перед Різдвом, яке цього року відзначають у середу, 25 грудня. У цей день, коли на небі засяє перша зірка, родини, зазвичай, збираються за одним столом.

Підготовка до свята починається заздалегідь. Господині ретельно прибирають оселі, застеляють чисті або нові скатертини, готують святковий одяг. А від самого ранку беруться за приготування традиційних страв, починаючи з куті та узвару – страв, які вважалися Божою їжею. Інші страви мають бути пісними, оскільки триває Різдвяний піст.

За традицією господар вносить до хати дідуха, якого розміщують під образами. Це оберіг і символ родинного благополуччя, достатку та гарного врожаю. На стіл кладуть сіно, яке накривають скатертиною, а по кутах розкладають зубчики часнику для захисту від злих сил. Обов’язковим атрибутом є запалена свічка, що уособлює Божественне світло.

Вечеря складається з 12 пісних страв. Серед них традиційно готують кутю, борщ із вушками, грибну юшку, вареники, голубці, оселедця, гриби, тушковану капусту, рибу, квасолю, пампушки й узвар. Сідають за стіл лише після молитви «Отче наш», коли на небі з’являється перша зірка. Під час вечері не можна вставати з-за столу чи виходити з дому, щоб не запросити нечисту силу. Страви, які залишилися після вечері, залишають на столі для душ померлих родичів, які, за віруваннями, відвідують в цей вечір своїх близьких.

У цей день важливо уникати сварок, образ і поганих слів. Святвечір має проходити в мирі та затишку. Гучні веселощі відкладають, але після вечері починають колядувати, сповіщаючи про радісну подію – народження Ісуса.

Джерело: ТСН.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin