Вінниця
31.10.2024
9.85° C
Вгору

«Театр Рівності» з Вінниччини вирушив у гастролі трьома областями України (Фото)

У місті Бар, що на Вінниччині з 2020 року діє «Театр Рівності» – проєкт, започаткований міським аматорським театром для підтримки соціалізації та творчої реабілітації людей з порушенням зору. Ініціативу підтримав Український культурний фонд, а партнером виступило Барське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих, де працюють учасники «Театру Рівності».

Про це інформує видання Моя Вінниця.

Самореалізація та підтримка через мистецтво

За понад чотири роки роботи незрячими акторами-аматорами під творчим керівництвом режисерки-постановниці Ірини Дєдової було поставлено низку літературно-музичних композицій, які здобувають перемоги на всеукраїнських та міжнародних конкурсах. У театрі актори з порушенням зору знайшли не лише можливість спілкування чи відпочинку, але й потужний ресурс для розвитку та самореалізації, змогли відчути себе важливою та видимою ланкою суспільства. Ще однією особливістю цього культурного проєкту є співпраця театру та фахового лікаря-психотерапевта Людмили Черкас.  Щотижня проводять групові та індивідуальні терапевтичні сеанси, де актори діляться переживанням, підтримують один одного та отримують практичні навички проживання емоційних станів.

Гумористична прем’єра: «Лавка» зібрала аншлаги у кількох містах

Цьогоріч Барський міський художній аматорський театр за підтримки Українського культурного фонду продовжив роботу над проєктом і підготував гумористичний колаж «Лавка» (за авторською п’єсою режисерки Ірини Дєдової та з використанням гуморесок вітчизняних авторів Павла Глазового та вінничанки Зої Красуляк).

Сюжет

Події вистави відбуваються у дворі багатоквартирного будинку, в якому багато років у тісному сусідстві живуть 5 осіб, що усіляко уникають спілкування один з одним. Це самітники, які не мають жодних точок дотику, окрім лавки, на якій кожен відпочиває на самоті і у свій час. Так було 20 років до цього і, може, було б ще 20 після, якби у розвиток подій не втрутився Час. В Касі зупинився балакучий годинник і все пішло не за планом. Обурені, спантеличені та відлюдькуваті сусіди поступово знайомляться один з одним та намагаються зрозуміти, що їм робити далі. Колориту додають мешканці сусіднього будинку: ідеальна сім’я, яка направду виявляється не такою вже й ідеальною, та розбитна продавчиня з дивними навичками реклами власного товару…

Робота над постановкою

Над новою постановкою незрячі актори працювали все літо і початок осені. Прем’єра гумористичного колажу успішно відбулася у м. Барі 26 вересня, забрала повний зал глядачів, серед яких не лише колеги по підприємству УТОС, а й широкий загал поціновувачів театрального мистецтва з Бару та інших населених пунктів громади. Після успішної прем’єри «Театр Рівності» вирушив на гастролі! Заплановані вони були містами, де діють потужні підприємства Українського товариства сліпих: Вінниця, Кам’янець-Подільський та Львів. Вхід на усі покази вистав був вільним!

Розширення кордонів: гастролі та новий альбом

Вінницький академічний обласний театр ляльок, очолюваний Тетяною Побережною, зустрічав барчан 26 жовтня «аншлагом». Глядацька аудиторія підтримувала акторів сміхом і гучними оплесками.

«Творчість цього особливого мистецького об’єднання є взірцем для наслідування театральними колективами області, – ділиться враженнями  театралізованих заходів та свят Вінницького обласного центру народної творчості Оксана Гвоздінська, яка відвідала показ «Лавки» у Вінниці. – Зичимо подальших творчих здобутків та успішного втілення нових проєктів».

Особливим гостем заходу став народний артист України, відомий вітчизняний композитор і співак Микола Свидюк, який не лише привітав акторів та глядачів піснями у власному виконанні, а й вручив керівництву театру почесні відзнаки від Асоціації діячів естрадного мистецтва України.

У Кам’янці-Подільскому «Театр Рівності» ставив «Лавку» на гостинній сцені Центру культури і мистецтв «Розмай». Увага та всебічна допомога адміністрації на чолі із директором Володимиром Кусіком та колективу центру, душевне тепло глядацької аудиторії, серед яких були працівники Кам’янець-Подільського УВП УТОС (яке з барчанами пов’язують десятки років дружби та творчої співпраці), поважна викладацько-аспірантська делегація Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка на чолі із професором, доктором історичних наук, академіком НАН ВО України Анатолієм Філінюком та широкий загал поціновувачів гумору та мистецтва залишили у команди «Театру Рівності» незабутні враження про відвідини Кам’янецької землі.

Увінчав гастролі затишний і ошатний Львів! Показ «Лавки» відбувся в актовій залі Львівського коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу, який очолює заслужений працівник освіти України Ганна Балущак. Працівники коледжу, на базі якого актори «Театру Рівності» не лише ставили виставу, а й мали змогу проживати та харчуватися у сучасному комплексі коледжу, облаштованому для потреб людей з інвалідністю, оточили акторів увагою до найменших деталей. Тому й показ пройшов піднесено, успішно й на повний зал, у якому були не лише представники спільноти незрячих Львова, а й студентська юнь, для яких «Театр Рівності» став наочним прикладом уваги та поваги до прав людей з порушенням зору. Після екскурсії містом Лева актори, повні вражень та «заряджені» на активне продовження мистецької діяльності, вирушили додому.  

Загалом, за час проведення гастрольного туру виставу «Лавка» переглянули понад 600 глядачів з Вінницької, Хмельницької та Львівської областей. А за підсумками проєкту було видано альбом «Видимі», у якому розповідається про становлення акторів «Театру Рівності» як творчих особистостей. Видання надійшло до бібліотек, громадських організацій, що працюють з інклюзією, та установ УТОСу з різних куточків України.

Плани на майбутнє: нові покази та розвиток творчої реабілітації

Наразі театр продовжує приймати запрошення на покази вистави «Лавка» в інших населених пунктах Вінниччини та планує знову показати гумористичний колаж на рідній барській сцені. Адже мистецтво, особливо коли воно сприяє творчій реабілітації людей з інвалідністю, зігріває душі та вселяє надію на краще!  

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin