«Герої наших вулиць»: у Вінниці відкралася нова виставка
У Вінниці відкрилася виставка «Герої наших вулиць», присвячена пам’яті Героїв російсько-української війни, на честь яких були названі або перейменовані вулиці в українських містах. Експозиція включає авторські візуальні та текстові матеріали про 12 полеглих Захисників, Героїв та Героїнь, серед яких Роман Ратушний, Олександр Оксанченко, Дмитро Коцюбайло, Юрій Руф, Олег Куцин, Сергій Миронов, Макс Левін, Павло Лі, Юлія Здановська, брати Котенки та Олександр Махов. Цей просвітницький проєкт має на меті деколонізувати простір і нашу історію, допомагаючи мешканцям Вінниці та інших міст дізнаватися про минуле через назви вулиць, на честь яких вони перейменовані.
Про це інформує Це Вінниця, друже, посилаючись на Вінницьку міську раду.
Виставка реалізується ГО «Історична платформа» за підтримки Українського культурного фонду (УКФ) у таких містах як Київ, Луцьк, Вінниця. Про це на відкритті розповіла голова громадської організації Інна Крупник.
Вона зазначила, що партнерами організації є Український інститут національної пам’яті, Платформа пам’яті «Меморіал». А у Вінниці проєкт реалізується за підтримки Музею Вінниці та департаменту культури Вінницької міської ради.
«Наша робота з меморіалізації пам’яті Героїв російсько-української війни лише починається. Ми обрали 12 постатей з різних регіонів, щоб показати Героїв зі Львівщини, Київщини, Вінниччини та інших областей. Виставка відкрилася спочатку в Києві та вже розпочала подорожувати країною. Тут на кожному банері є QR-код, де можна коротко ознайомитись із Героєм та Героїнею, інформація містить біографічні дані, цікаві факти з життя наших оборонців тощо. Зазначимо, що маркування міського простору, зокрема вулиць, створення меморіальних просторів, інтерактивні форми вивчення історії та збереження пам’яті – це все частина нашої національної та суспільної традиції вшанування оборонців та жертв війни. Робота над національною стратегією меморіалізації триває», – зазначає голова ГО «Історична платформа» Інна Крупник.
Вона резюмувала, що головний художник проєкту «Стріткод» про імена в назвах вулиць, який реалізує ГО «Історична платформа», куратор та ментор виставки – Сергій Федоров, дизайнери та ілюстратори – Олександр Івашко, Поліна Полівод.
Своєю чергою директор КЗ «Музей Вінниці» Олександр Федоришен зауважив, що цей проєкт порушує вагомі питання меморіалізації, адже завдяки таким ініціативам формується та зберігається національна пам’ять.
«Для української топоніміки назви вулиць – це не просто орієнтири, а насамперед маркери пам’яті. Сьогодні особливо важливо зберігати пам’ять про загиблих Героїв і Героїнь російсько-української війни. Виставка дає можливість увіковічити долі різних людей, які віддали свої життя, захищаючи Україну, і водночас заклик до створення нових документальних матеріалів для збереження цієї пам’яті. Ця ініціатива покликана не тільки ознайомитися з біографіями, але й спонукати створювати нові додаткові матеріали для цієї платформи чи для інших – це свого роду стратегія громадського документування війни, яку успішно можна здійснювати й виконувати на своїх рівнях», – говорить Олександр Федоришен.
Також він зауважив, що незабаром у Вінниці буде встановлено близько 80 табличок в межах проєкту «Стріткод» про визначних постатей.
«На вулицях нашого міста з’являться таблички з іменами та QR-кодами, як відомих широкому загалу особистостей, наприклад Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Грушевського з цікавими поясненнями їх біографії, а також імена, які, можливо, не були настільки відомими для широкого загалу. Так, ми з командою Музею Вінниці та нашими партнерами працювали над біографіями прикордонника Євгена Пікуса, освітянки Софії Русової, художниці Тетяни Яблонської та інших діячів та діячок», – додав він.
Експонуватиметься виставка до 1 грудня на шостому поверсі Вежі Артинова. Вхід вільний.
Схожі публікації
«Квіти з війни»: у Вінниці відкрили авторську фотовиставку військовослужбовця
На другому поверсі Вежі Артинова відкрилася виставка «Квіти з війни», де представлено 20 фотографій авторства Сергія
«Держава. Військо. Пам’ять»: у Вінниці відкрили унікальну виставку
Організував подію Музей Вінниці. Вона зібрала чимало відвідувачів, серед яких були мешканці міста, науковці, військові та
У Вінниці запрацював оглядовий майданчик на Вежі Артинова: ціна та час роботи
Завершено роботи з облаштування оглядового майданчика на вінницькій Вежі Артинова. Нарешті – після десятків років дискусій