Штраф або в’язниця: як можуть покарати за незаконне зберігання дров
10 жовтня парламент ухвалив закон №9665, який вносить зміни до Адміністративного і Кримінального кодексів щодо покарання за зберігання дров без документів. У разі підписання закону президентом, порушниками можуть стати чи не всі жителі сіл, які використовують дрова для власних потреб.
Як пояснив Суспільному адвокат Олексій Кінебас, зберігання дров без документів комусь загрожуватиме штраф, а комусь і кримінальна відповідальність.
Штраф за зберігання дров
Згідно з ухваленим законом, передбачено п’яти до семи років позбавлення волі за зберігання дров без документів. Законодавці називають це вдосконаленням відповідальності за незаконне вирубування і пошкодження дерев.
– Внесена нова стаття до Кримінального кодексу і Адміністративного кодексу – незаконне зберігання деревини. Тепер може бути або адміністративна, або кримінальна відповідальність просто за зберігання, перевезення або збут. Наприклад, дві особи, подружжя, зберігають дрова на суму понад 30 000 гривень та не мають документів, де вони ці дрова придбали. Кримінальна відповідальність передбачена від п’яти до семи років, – говорить адвокат.
За словами Олексія Кінебаса, навіть якщо дров буде менше ніж на 30 000 гривень, то законом передбачається адмінвідповідальність, тобто штрафи. Навіть один стовбур чи один пеньок має мати документи.
У такому разі до відповідальності можуть притягнути чи не абсолютно всіх жителів сіл.
Якщо шкода через незаконне вирубування чи пошкодження дерев та чагарників буде кваліфікована як істотна, то за це доведеться сплатити від 34 000 грн штрафу, або ж отримати покарання до п’яти років в’язниці. Тут все залежатиме від вартості пошкодженої деревини та обставин.
Якщо ж у вирубуванні дерев правоохоронці вбачатимуть тяжкі наслідки в умовах воєнного стану, то тут покарання буде суворіше – від семи до 10 років.
– До прикладу, за ненавмисне вбивство можна отримати від п’яти до восьми років максимум, – наголошує адвокат.
Закон про дрова та незаконне вирубування
У чинному Кримінальному кодексі прописана відповідальність за незаконне вирубування лісів. У законі про зберігання дров статтю 246 парламентарі виклали у новій редакції. Тепер кримінальна відповідальність передбачена за незаконне вирубування, пошкодження дерев, чагарників, незалежно від того чи це ліс, чи це не ліс, наголосив адвокат.
Варто зауважити, що в багатьох селах можна знайти занедбані двори, які поросли чагарниками і які можна використовувати як дрова.
Ухвалений закон про дрова не має жодних перехідних положень, а це означає, що після підпису президента, документ набирає чинності.
За словами адвоката, якщо людина купила дрова влітку чи минулого року, то так само має мати відповідні документи, бо вона зберігає дрова зараз.