Фейкові замінування на Вінниччині: хто причетний та що каже поліція

У 2024 році кількість неправдивих повідомлень про замінування у Вінницькій області зросла майже вдвічі. Видання «Vежа» звернулося з офіційним запитом до Головного управління національної поліції у Вінницькій області з приводу цього питання. Правоохоронці повідомили, що упродовж року зареєстровано 185 кримінальних правопорушень за фактами фейкових замінувань. Це майже вдвічі більше, ніж у 2023 році, коли було відкрито 101 таке провадження.
Як інформують у поліції, неправдиві повідомлення найчастіше стосуються критично важливих об’єктів інфраструктури, будівель органів державної влади, лікарень, навчальних закладів, вокзалів і торговельних центрів. Проте вести облік мінувань конкретних категорій споруд наразі неможливо, оскільки такі дані офіційно не фіксуються.
За два останні роки усього в 12-ти кримінальних провадженнях вдалося встановити винуватців – усі вони є громадянами України. В інших випадках особи підозрюваних поки не встановлені.
Хто стоїть за фейковими замінуваннями?
Поліція співпрацює з СБУ у питаннях розслідування псевдомінувань. Як повідомляли у спецслужбі ще у 2023 році, більшість таких повідомлень надходить через інтернет із території рф або від українських «абонентів». Для масових розсилок російські спецслужби часто використовують неповнолітніх, яких вербують через заборонені соцмережі, підконтрольні Телеграм-канали та онлайн-ігри.
Перед тим, як відправити фейкове повідомлення про мінування, виконавці отримують від російських кураторів перелік об’єктів в Україні, які потрібно «замінувати». Для залучення дітей до цієї діяльності окупанти застосовують психологічний тиск, шантаж і фінансові стимули.
Як реагують вінницькі школи та садочки?
За словами директорки Департаменту освіти Вінницької міськради Оксани Яценко, всі навчальні заклади мають чіткий алгоритм дій на випадок отримання повідомлення про замінування. Учнів та персонал одразу евакуюють у безпечне місце, а спеціальні служби перевіряють приміщення на наявність небезпечних предметів.
«Перевірку здійснюють професіонали. А головне завдання представників закладів освіти – зберегти життя дітей», – зазначила Оксана Яценко.
Читайте також: Що варто побачити туристу у Вінниці за 3 дні