За власну квартиру та будинок доведеться платити більше: в Україні зросте податок на нерухомість

Власники житла, площа якого перевищує норми, зобов’язані сплатити податок на нерухомість. У 2025 році податок сплачується за звітний минулий рік. Про це повідомили у Координаційному центрі з надання безоплатної правничої допомоги у Facebook.
Раніше за кожен «зайвий» квадратний метр доводилося сплачувати до 100,5 грн, тепер сума зросла до 106,5 грн. Однак у різних містах ставка може відрізнятися, оскільки її визначають місцеві ради.
Податок стосується власників:
- Квартир площею понад 60 м²
- Будинків площею понад 120 м²
- Комбінованої нерухомості (і квартира, і будинок) понад 180 м²
Якщо площа квартири перевищує 200 м², а будинку — 600 м², додатково доведеться щорічно сплачувати фіксований податок у 25 000 грн.
Як обчислюється податок?
Податок нараховується за кожен квадратний метр, що перевищує встановлений ліміт. Ставка не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати, яка на 1 січня 2024 року становила 7100 грн.
Податок сплачується щороку за попередній рік. Тобто у 2025 році українці платитимуть за 2024-й.
Коли платити
Сплатити податок необхідно впродовж 60 днів з моменту отримання повідомлення. Повідомлення має прийти в особистий кабінет платника податків або рекомендованим листом на пошту до 1 липня.
У разі несвоєчасної сплати передбачено штраф у розмірі 5% від суми податкового боргу, якщо затримка до 30 днів включно. Якщо термін перевищує 30 днів – 10%.
Хто звільнений від сплати податку
За даними юридичної служби, від сплати податку звільнені власники нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм, а також власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена, зруйнована чи в зоні активних бойових дій.
Обʼєкти нерухомості, за які не доведеться сплачувати:
- дитбудинки сімейного типу;
- житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину;
- власність громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;
- житло, яке належить багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.
Також, якщо квартира належить декільком членам сім’ї, які володіють різними частинами квартири, наприклад, по 45 кв. м, тоді сплачувати податок не потрібно.