Вінниця
19.05.2025
7.52° C
Вгору

Місто, що надихає: Вінниця серед лідерів прозорого врядування

Програма «Прозорі міста» від Transparency International Ukraine опублікувала оновлений Рейтинг прозорості муніципалітетів, у якому проаналізували 100 українських міст за 70 критеріями. Оцінювання стосувалося рівня відкритості, доброчесності та ефективності управління в умовах повномасштабної війни.

Лідери рейтингу

Першу позицію у рейтингу посіли Чернівці з результатом 84,5 бала зі 100 можливих. Це найвищий показник серед усіх муніципалітетів, який місто досягло завдяки значному прогресу — +27,1 відсоткових пунктів за рік. Друге місце посіла Вінниця (81 бал), а третє — Луцьк (76 балів).

Середній рівень прозорості

Середній показник прозорості для 100 міст у 2024 році становить 41,6%, що дещо нижче за результат 2023 року (42,2%). Однак 78 міст, які були учасниками обох досліджень, продемонстрували прогрес — їхній середній рівень прозорості зріс до 45,4%.

У розрізі розміру населених пунктів:

  • великі міста: 59,1%
  • середні: 41,7%
  • малі: 33,2%

Серед малих міст лише чотири здобули статус «частково прозорих»: Володимир, Покров, Вараш і Славута.

Прифронтові міста

Дослідження також охопило 10 міст, розташованих у зонах можливих бойових дій. Середній рівень прозорості в цих муніципалітетах — 43,9%, що навіть трохи вище за загальний показник. Зокрема, Миколаїв (68 балів) посів 7-е місце та здобув статус «частково прозорого», а Запоріжжя, піднявшись на 12-ту позицію (+27,3 в.п.), стало містом з найвищим темпом прогресу за рік.

Серед інших прифронтових міст суттєвий приріст продемонстрували Суми (+16,4 в.п.) і Марганець (+12,7 в.п.), хоча офіційно залишились у категорії «непрозорих».

Провал у прозорості

Попри позитивні зрушення, 72 міста з 100 залишаються непрозорими. Найгірші результати зафіксовано у Конотопа (11 балів), Могилів-Подільського (15,5), Золочева (16), Хуста (16,5), Білгорода-Дністровського (17,5) та інших.

Також 6 міст погіршили свої позиції, зокрема Шостка (-15,5 в.п.) та Дрогобич (-14 в.п.). Дніпро і Дрогобич втратили статус прозорих через невиконання нових індикаторів, яких не було у попередньому дослідженні.

Натомість Вінниця та Чернівці цілком виконали найбільшу кількість нових індикаторів. У випадку Вінниці ця частка склала 79,4% усіх нових критеріїв, у Чернівців — 75%. Це допомогло їм очолити рейтинг.

Проблемні сфери

Міста найгірше впоралися з такими напрямами:

  • Послуги громадянам — 67% повних невиконань.
  • Комунальне майно та земля — 61,1%.
  • Кадрова політика та доброчесність — 60,3%.

Найкращі результати — у сферах відкритості (43,6%), взаємодії з громадськістю (41,7%) та реагування на виклики війни (39,6%).

Рекомендації для покращення

Програма розробила рекомендації для міст, які допоможуть підвищити їхню прозорість в умовах війни та сприятимуть успішній євроінтеграції України. Серед них:

  • Регулярно і завчасно анонсувати засідання ради, виконкому та постійних комісій, оприлюднювати їхні протоколи і рішення, а також забезпечити трансляції цих подій.
  • Поширювати інформацію про ухвалені муніципалітетом рішення щодо надання компенсацій за пошкоджені або знищені об’єкти нерухомого майна.
  • Оприлюднювати титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою; перелік земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання в користування; реєстр об’єктів рухомого майна, що перебуває в комунальній власності
  • Розробити алгоритм доступу громадян до відкритих пленарних засідань міської ради.
  • Налагодити належний процес публікації відкритих даних, схвалити відповідні документи та процедури, також розробляти сервіси на основі якісних і своєчасно оприлюднених наборів відкритих даних, які оприлюднює ОМС.
  • Забезпечити безперебійну роботу платформи електронних петицій і належним чином модерувати їх та відповідати на них.
  • Запровадити електронну систему реєстрації заяв на квартирний облік, а також до комунальних закладів освіти.
  • Публікувати повну та своєчасну інформацію про вакансії, конкурси на заміщення посад та можливості стажування для молоді.
  • Забезпечити прозорий облік та розподіл гуманітарної допомоги, що надходить муніципалітетам.
  • Розробити та впровадити власний інструмент запобігання корупції, а також призначити орган або посадову особу, відповідальну за моніторинг етичної поведінки посадових осіб місцевого самоврядування.
  • Створити самостійний орган з внутрішнього контролю та аудиту діяльності підрозділів міської ради і оприлюднювати результатів перевірок.
  • Ухвалити важливі стратегічні документи, зокрема Муніципальний енергетичний план і План відновлення та розвитку територіальної громади.

Читайте також:

Зник малюк із песиком: у Могилів-Подільському районі все село шукало дитину

Вбивство на Гайсинщині: односелець задушив чоловіка

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin