Вінниця — серед лідерів прозорості за євроінтеграційними критеріями

Євроінтеграція України має відбуватись не лише через ухвалення законів на центральному рівні, але й через зміни безпосередньо на місцевому рівні. Аби оцінити, наскільки українські міста відповідають європейським стандартам, Transparency International Ukraine проаналізували 31 із 70 критеріїв Рейтингу прозорості міст програми «Прозорі міста».
Про це пише Transparency International Ukraine, як передає ЦВД.
Критерії оцінювання були розроблені з урахуванням як законодавчих вимог, так і найкращих управлінських практик, зібраних за результатами попередніх досліджень та аналізу європейського досвіду. Цього року до методології увійшли чотири альтернативні індикатори для міст, які не можуть виконати основні. Йдеться, наприклад, про міста, де не було зруйнованих та знищених об’єктів.
Вінниця, Луцьк і Чернівці стали беззаперечними лідерами у виконанні євроінтеграційних вимог, набравши по 34 з 40 можливих балів. Саме ці міста очолили Рейтинг прозорості 2024 року.
Родзинкою Вінниці стала послідовність впровадження прозорих практик. Наприклад, план заходів з антикорупційної політики сприяє обізнаності службовців міської ради з питань прозорості та підзвітності. Вінницька міська рада прозвітувала про проведені навчання у 2024 році, зокрема про електронне декларування та про зміни в антикорупційному законодавстві.
Як оцінювали міста?
Аналітики перевіряли офіційні та спеціалізовані сайти міських рад, підпорядкованих їм відділів, департаментів і підприємств, а також вивчали відповіді на запити. Також досліджували дані публічного модуля аналітики BI Prozorro, електронної торгової системи Prozorro.Продажі, Єдиного державного вебпорталу відкритих даних.
У Рейтингу-2024 індикатори було поділено на сім сфер муніципального управління: відкритість, бюджет і закупівлі, комунальне майно та земля, взаємодія з громадськістю, кадрова політика та доброчесність, послуги громадянам і реагування на виклики війни.
Євроінтеграція — це не тільки політичний курс, а й про зміни для людей. Прозорість і підзвітність міської влади — запорука довіри громади, якісних послуг і ефективного управління. Приклад нашого міста чітко показує, що системна робота з орієнтацією на потреби мешканців дає реальні результати.
Які виклики стоять перед громадами на шляху до євроінтеграції?
Попри значні досягнення за євроінтеграційними критеріями значна частина індикаторів залишається частково або повністю поза увагою міст. Проте є сфери, де видно позитивні результати. Так, більшість міст використовує систему для підзвітного управління відновленням DREAM, оприлюднює рішення органів влади, публікує Плани діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів, проводить громадські слухання, обговорення чи консультації, а також публікує актуальну інформацію про роботу бізнесу в умовах воєнного стану.
Водночас низка інших вимог залишається серйозним викликом для багатьох громад.
Найпроблемнішою вимогою для міських рад стало проведення бюджетних слухань. У більшості міст така практика відсутня або реалізується формально – лише шість міст повністю її реалізували. Як у Плані Ukraine Facility (розділи 2 та 9), так і у звіті Європейської комісії (розділи «Демократія» та «Реформа публічного управління») наголошується, що участь громадян в ухваленні рішень і прозорість бюджетного процесу – необхідні умови для сталого відновлення країни.
Участь жителів в управлінні місцевими справами неможлива без розуміння, хто саме ухвалює рішення і розпоряджається бюджетними коштами. Прозорість у цій сфері – необхідна передумова відповідального управління. Громадяни мають чітко знати, яка структура органу місцевого самоврядування, кому підпорядковані комунальні підприємства та установи, хто отримує фінансування і хто відповідає за реалізацію конкретних проєктів. Те, що лише дев’ять міст повністю оприлюднили структуру міської ради та підпорядкованих їй організацій, свідчить про небажання залучати громадськість, медіа, громадські організації чи бізнес до процесів ухвалення рішень.
Інформація про доступність будівель для осіб з інвалідністю – ще одна вимога, яку більшість громад ігнорують. Тим часом забезпечення безбар’єрності є однією з ключових цілей у Плані Ukraine Facility (розділ 7.2) та пріоритет у звіті Європейської комісії (розділ 23). В умовах зростання кількості людей з інвалідністю як серед цивільного населення, так і серед ветеранів, державна політика, включно з місцевими стратегіями, має гарантувати реальну інклюзію та доступ до інфраструктури.
Окрім цього, програма «Прозорі міста» перевіряла наявність інформації про доступність будівель у форматі відкритих даних – у машиночитному форматі на вебсайтах органів місцевого самоврядування та на державному вебпорталі відкритих даних. Єврокомісія у своєму звіті (розділ 18) наголосила на важливості даних та статистики, а також адміністративної спроможності органів влади надавати їх. Іще один індикатор, який підпадає під ці вимоги, та який, на жаль, був погано реалізований українськими містами, — це оприлюднення переліку земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шоу з “арабськими шейхами” на ходу закінчилось штрафом: у Вінниці “відзначився” водій BMW
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Могилів-Подільський у жалобі: на війні загинули Микола Орловський і Вадим Старенький