Вінниця
04.10.2024
12.54° C
Вгору

Вінницькі Хутори – лідер національного рівня у створенні безбар’єрного простору

Безбар’єрність зазвичай асоціюється з великими містами, але у Вінницьких Хуторах мають інший підхід: «Безбар’єрність – це коли зручно всім без винятку!» Це село, що належить до Вінницької міської територіальної громади з осені 2020 року, є лідером у впровадженні просторової безбар’єрності на національному рівні.

Про це інформує Це Вінниця, друже, посилаючись на 24Вінниця.

У 2022 році міська рада Вінниці прийняла рішення щодо розбудови центральних вулиць Вінницьких Хуторів, що включало будівництво тротуарів, зупинок громадського транспорту та реконструкцію переходу між частинами села. Всі ці роботи виконувались з урахуванням принципів безбар’єрності, ставши одним з перших таких прикладів в Україні. Це рішення є частиною Програми розвитку безбар’єрного простору, метою якої є підвищення якості життя мешканців, зокрема людей з інвалідністю.

Місцеві жителі схвально відгукуються про зміни.

Валентина, мешканка села, говорить: «Це дуже важливо для нас, особливо для тих, хто має труднощі з пересуванням. Тепер ми можемо безпечно і комфортно пересуватися по селу, що раніше було неможливо».Вінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного простору

Також облаштувалВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуи сучасні зупинки транспорту з тактильною плиткою для незрячих та відповідною висотою для зручності людей з інвалідністю.

Микола, інший мешканець, ділиться своїм досвідом: «Я користуюся кріслом колісним, і раніше було складно під’їхати до автобусу. Тепер усе інакше, це значно полегшує моє життя».

У 2023 році також було побудовано безбар’єрну алею-перехід між частинами села. Загальна протяжність інклюзивної інфраструктури складає понад 8 кілометрів, що робить Вінницькі Хутори лідером серед сільських населених пунктів України в плані безбар’єрної інфраструктури.Вінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного простору

Крім інфраструктурних змін, у селі реалізуються проєкти з підвищення безпеки на дорогах: нова дорожня розмітка та зони заспокоєння руху.Вінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного простору

Мешканка Лідія підкреслює: «Раніше на нашій вулиці машини ганяли, це був жах. Тепер водії знижують швидкість через облаштовані перепони, а діти граються на новому майданчику».

Староста села Владислав Кривешко розповідає: «Наша ініціатива отримала підтримку міського голови Сергія Моргунова та депутатів. Облаштування безбар’єрного простору стало важливим під час війни, коли багато поранених Захисників і Захисниць повертаються додому. Ми також працюємо над інклюзивністю комунальних закладів і співпрацюємо з підприємцями для створення зручного середовища».

Важливою частиною процесу є консультації з експертами. Член правління ГО «Паросток» Анастасія Ліщинська високо оцінила рівень адаптації місцевої інфраструктури.

«Енергія до позитивних змін у Вінницьких Хуторах вражає», – сказала вона.

 

«Наша ініціатива була підтримана міським головою Сергієм Моргуновим та депутатським корпусом Вінницької міської ради, за що ми надзвичайно вдячні. Облаштування просторової безбар’єрності має особливе значення в умовах війни, коли багато поранених Захисників та Захисниць повертаються додому. Створення зручного середовища для людей з інвалідністю стало одним із пріоритетів розвитку інфраструктури нашого населеного пункту. Проте, ми не зупиняємося на цьому. Сьогодні працюємо над інклюзивністю наших комунальних закладів: школи, садочки, медичні заклади, заклади культури, тощо. Також, окрему увагу приділяємо таким питанням в роботі з підприємцями: це як і реконструкція наявних закладів, так й інклюзія при будівництві нових. Ця робота є надзвичайно важливою для реабілітації та соціальної адаптації ветеранів та, безумовно, покаже результат у майбутньому», – розповідає староста Вінницького-Хутірського округу Владислав Кривешко.

Стратегія розбудови безбар’єрного простору у Вінницьких Хуторах не формальна, а відштовхується від реальних потреб. Про одне з «ноу-хау» ділиться Владислав Кривешко.

«Не робіть для нас нічого – без нас!» – цей мудрий принцип неодноразово нагадують люди з інвалідністю», – каже староста. – «Саме тому ми, перед тим, як перейти до наступного кроку, радимося з тими, задля кого все це робиться».

Перед кожним наступним етапом робіт проводяться консультації з експертами, і це – принципово.

Нещодавно на запрошення старости Вінницькі Хутори відвідала член правління ГО «Паросток» і адміністратор Гуманітарного Хабу Анастасія Ліщинська. Вона особисто оглянула та оцінила рівень адаптації будинку культури, ліцею, аптеки, старостату та зупинок громадського транспорту для людей з особливими потребами. Також вона провела моніторинг мережі адаптованих тротуарів із пониженням у місцях перетину доріг, включаючи гармонізований перехід через став.

На думку експертки, Вінницькі Хутори є безперечним лідером серед сільських населених пунктів у темпах розвитку безбар’єрного середовища не лише у Вінницькій міській громаді, але й у масштабах країни.

«Енергія до позитивних перетворень і темпи практичного впровадження безбар’єрності на Вінницьких Хуторах просто вражають», – не приховує емоцій пані Анастасія. – «В жодному населеному пункті сільського типу в Україні  я такого не бачила!»

Анастасія Ліщинська, спираючись на свій багаторічний досвід, надала ряд цінних рекомендацій щодо вдосконалення технології облаштування пандусів на соціально важливих об’єктах, а також організації публічних заходів із залученням маломобільних груп населення, серед інших корисних пропозицій.Вінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного просторуВінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного простору

Також відбулася продуктивна зустріч із головою Правління Вінницької організації Українського товариства сліпих Віктором Зелінським. Оглянувши стан інфраструктури на місці, він високо оцінив виконану роботу, зокрема: розширення тротуарів, пониження у місцях перетину доріг, встановлення тактильної плитки та маркування сходів, а також облаштування гармонізованого переходу-алеї.

Віктор Зелінський також відзначив, що Вінницькі Хутори є лідером у розбудові безбар’єрного простору серед сільських населених пунктів, не лише у Вінницькій міській громаді.

«Я пересвідчився, що на Вінницьких Хуторах не рахують, скільки незрячих проживає у громаді, а роблять все, щоб кожному і кожній з них було зручно», – підсумовує пан Віктор. – «Причому роблять це виважено, не формально, з розумом».

Віктор Зелінський, спираючись на свій досвід, запропонував кілька нововведень. Серед них – встановлення спеціальних маячків для незрячих та створення аудіосекції в бібліотеці. Для цього він планує передати громаді записи книг, начитаних ним особисто.

Слід визнати, що чинні державні будівельні норми не завжди відповідають сучасним вимогам. Тому консультації з експертами є важливим джерелом інформації для покращення безбар’єрного простору.Вінницькі Хутори – лідер розбудови безбар’єрного простору

«Враховуючи сучасні й повоєнні виклики, безбарʼєрність є одним з основних пріоритетів в роботі міської влади. Маємо створювати максимально комфортний муніципальний простір для наших мешканців», – впевнений староста Вінницько-Хутірського округу Владислав Кривешко. – «Наша команда чітко розуміє, що безбар’єрність має постійно вдосконалюватися, і ми готові працювати над цим постійно».

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin