У Вінницькій громаді обговорили посилення соціального захисту переселенців
На засіданні слово мала заступниця міського голови Галина Якубович.
«Наше завдання як громади та органів місцевого самоврядування – щоб внутрішньо переміщені особи відчували себе у Вінниці як вдома. Для цього міська рада поширює дію всіх наших муніципальних програм на внутрішньо переміщених осіб, яких ми вважаємо новими вінничанами. Інтереси переселенців у громаді представляє спеціальний орган – Координаційна рада з питань ВПО. Її очолює Елеонора Руденко, яка також є внутрішньо переміщеною особою. Наше завдання – координувати зусилля органів влади та громадських організацій, бізнесу, окремих представників громадянського суспільства, щоб органічно інтегрувати ВПО у Вінницьку громаду та надати їм необхідну підтримку», – зазначила Галина Якубович.
На засіданні обговорили питання робочих груп та формату їхньої діяльності відповідно до стратегічного плану. Таких груп створено чотири за напрямами: сприяння комплексній інтеграції ВПО в громаду, посилення впливу щодо надання та розширення спектра соціальних послуг з урахуванням потреб та забезпечення рівності прав всіх членів громади у їхньому отриманні; створення універсального центру підтримки; розвиток інституційної спроможності Координаційної ради.
«Кожна з цих груп займатиметься відповідним напрямом. Наприклад, група зі сприяння інтеграції розроблятиме різні активності задля включення ВПО, покращуватиме комунікацію між владою та переселенцями, залучатиме ВПО в певне навчання задля перекваліфікації. Також ми плануємо об’єднати в одному ресурсі різні організації, які допомагають вимушеним переселенцям – це ми називаємо універсальним центром підтримки. І, звісно, працюватимемо над соціальним захистом цих людей, які покинули свої домівки через війну і знайшли свій прихисток у Вінниці», – зауважила голова Координаційної ради з питань ВПО Елеонора Руденко.
Директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова розповіла присутнім про муніципальні програми, якими можуть скористатися ВПО. Йшлося про компенсацію частини вартості придбання та встановлення додаткового джерела безперебійного живлення (інвертора напруги або акумулятора живлення), надання соціальної підтримки у вигляді продуктів харчування. Обговорили також роботу нещодавно відкритого у співпраці з ГО «Незалежність» притулку нічного перебування «Безпечний простір».
«Продовжуємо працювати за пріоритетом “Турбота”. Значну частину населення громади становлять саме внутрішньо переміщені особи, у нас їх зареєстровано понад 43 тисячі. Ми їх вважаємо повноправними членами нашої громади, тож ВПО мають право на усі пільги і компенсації, які діють на території ВМТГ. Окремо звертаємо увагу на можливість отримати компенсацію за безперебійне джерело живлення. Адже невдовзі настане зима і нас, скоріш за все, чекають вимушені вимкнення електроенергії. Тож ті ВПО, які належать до окремих пільгових категорій, можуть отримати 50 % компенсації за придбані інвертори та акумулятори, проте не більш як 40 тисяч гривень», – додала Валентина Войткова.
Окрім того, на засіданні виступив регіональний юрист програми «Єднання заради дії» у Вінницькій області Олексій Балтак. Він детально проінформував про методичні рекомендації щодо проведення оцінювання потреб внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні. Серед запропонованих методів визначили анкетування, спостереження, інтерв’ювання, робота фокус-групи та аналіз документів.
Представниці Міжнародної організації з міграції в Україні Елла Петренко та Оксана Іванова представили звіт про нагальні потреби та стратегії подолання труднощів внутрішньо переміщеними особами, розроблений організацією.