Традицію приготування печеної риби на соломі показали у Мурованокуриловецькій громаді (ВІДЕО)

У селі Наддністрянське Мурованокуриловецької громади поділилися звичаєм приготування печеної риби на соломі. Автентична традиція раніше була поширеною серед мешканців, які жили біля Дністра.
Про це повідомляють у Вінницькому обласному центрі народної творчості.
“Село Наддністрянське розкинулось на берегах річки Дністер, тому дністрова риба панувала на кожному столі наших пращурів, смакує наддністрянцям та їх гостям вона й сьогодні. Одним із основних страв сільських господинь є приготування риби і саме з глибини століть до нас дійшла традиція приготування печеної риби на соломі. Ця страва готувалась, як у будні так і на свята і передавалась із покоління в покоління, а дійшовши до сьогодення, стала одним із делікатесів сучасної української кухні та візитівкою села Наддністрянське”, – йдеться у повідомленні.
Відповідно до досліджень, перші згадки про цю страву з’явились понад 200 років тому. Основним носієм традиції була Василина Ланецька (1905р.н.), яка перейняла технологію приготування печеної риби на соломі від своєї мами. Сьогодні звичай береже її донька Тетяна Гринь (1942 року народження). Завдяки господині ця страва побутує і сьогодні у селі Наддністрянському і тільки тут її можна скуштувати. В жодному іншому селі колишнього Мурованокуриловецького району не практикували такий звичай.
Технологія приготування
Для того, щоб риба мала гарний смак її потрібно почистити від нутрощів, луски та зябр. Далі промити, натерти спеціями (сіль, перець, коріандр, часник) та залишити маринуватися на одну добу. На другий день розпалити піч, сухими фруктовими дровами, нагріти її до білого череню та вигорнути жар у бік. Застелити дно печі соломою та чисто вимитою дерев’яною лопатою викласти рибу у піч на солому. Запалити солому, яка повільно горить і прокопчує рибу. Також рибу можна розрізати по хребту, щоб прокоптилась до золотої скоринки. Закрити піч. Запікати рибу необхідно 30- 40 хв. Для приготування солома має бути не будь-яка, а з житнього околоту. Жито з колосками жнеться серпом, молотиться ціпом та так, щоб не пошкодити жодну соломинку, тобто солома має бути цілою, рівненькою та не перебитою.
Така риба запечена на соломі смакує і в холодному і в гарячому вигляді, вона дуже смачна і може бути однією із святкових страв.