Вінниця
23.04.2025
20.31° C
Вгору

На честь кого назвали вулицю у Вінниці, яка за понад 100 років не змінювала назву

Вулиця Нансена, що на Замості з’єднує Брацлавську з проспектом Коцюбинського, носить свою назву вже понад сто років — із 1921-го. Сьогодні нею курсують тролейбуси та автобуси, тут розташовані пожежне депо й бібліотека. На відміну від сотень інших топонімів, цю вулицю не перейменовували. Про те, на чию честь вона названа, розповіли у дописі на сторінці Музею Вінниці.

У фондах Музею Вінниці зберігається цікавий артефакт – паспорт Нансена. Це унікальний документ, що став символом надії та можливостей для сотень тисяч осіб без громадянства.

«Паспорт із наших фондів належав Сергію Пащенку, колишньому військовому аташе дипломатичної місії УНР у Римі та активному члену Українського Червоного Хреста за кордоном. Саме цей паспорт у комплексі з іншими документами був придбаний спільнокоштом для Музею Вінниці у 2023 році та вже експонувався на виставці «Держава. Військо. Пам’ять», – повідомляють у Музеї Вінниці.

На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву

На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 2

Після трагічних наслідків Першої світової війни, розпаду імперій, локальних війн та різного роду громадянських конфліктів мільйони людей опинилися без громадянства та відповідних документів. Більшовицький переворот у Росії, російсько-українські війни з подальшою окупацією УНР та геноцид вірмен на території колишньої Османської імперії загострили питання правового статусу біженців у Європі. Саме тоді норвезький гуманіст та комісар Ліги Націй у справах біженців Фрітьоф Нансен запропонував рятівний документ – «Паспорт Нансена». Його видавала держава-учасниця Ліги Націй, яка прихистила біженців, для безперешкодного виїзду та повернення до цієї країни.

На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 3На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 4

1927 року право на отримання «Нансенівського паспорта» надано всім біженцям та особам без громадянства. Документ видавався до 1938 року і за цей час його отримали 450 тисяч осіб. Станом на 1942 рік паспорт Нансена визнавали у 52 країнах світу і використовували до 1946 року.

1938 року Міжнародний Офіс Нансена у справах біженців був удостоєний Нобелівської премії миру за створення цього паспорта.

«У Вінниці є вулиця, найменована на честь Нансена ще у 1921 році. Ця назва стала виявом вдячності за його вагому роль в організації міжнародної допомоги населенню України, що потерпало від голоду 1921-1923 років, спричиненого зокрема більшовицькою політикою «воєнного комунізму», – зазначають у дописі Музею Вінниці.

На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 5На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 6На чию честь назвали у Вінниці вулицю, яка за понад століття не змінювала назву - фото 7

Читайте також:

На Вінниччині чоловік побив колишню дружину на очах у доньки

У Вінниці на Великдень народилось четверо малюків

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin