Вінниця
19.04.2025
7.55° C
Вгору

Чистий Четвер 2025: історія, звичаї, вірування та привітання

Чистий четвер – це особливий день у християнській традиції, який символізує очищення тіла, дому та душі. Згідно з віруваннями, усі справи, які ви зробите цього дня з чистими думками, принесуть вам добро, здоров’я та щастя.

Що це за свято Чистий четвер: його історія

Чистий четвер — це важливий день Страсного тижня, що передує Великодню. Він нагадує про події, які відбулися під час Таємної вечері Ісуса Христа з апостолами. Саме цього дня, згідно з Євангелієм, Христос встановив таїнство Євхаристії (Причастя), омив ноги своїм учням на знак смирення й любові та передбачив свою зраду.

Чистий четвер має коріння в біблійних подіях, описаних у Новому Завіті. Ввечері Ісус зібрав апостолів на Тайну вечерю, де розділив хліб і вино, сказавши: “Це – Тіло Моє”, “Це – Кров Моя”, закликавши учнів чинити це в Його пам’ять. Так було започатковано християнське Таїнство Причастя.

Перед вечерею Христос умив ноги своїм учням, показавши приклад смирення та служіння ближнім. Це стало символом очищення не лише тіла, а й душі.

Традиції

З Чистим четвергом пов’язані численні народні та релігійні звичаї:

  1. Очищення водою. Вважається, що цього дня вода набуває особливих цілющих властивостей. Люди зранку намагалися скупатися або хоча б умитися, щоб змити гріхи та хвороби.
  2. Прибирання в домі. У Чистий четвер заведено наводити лад у домівках, що символізує внутрішнє очищення.
  3. Випікання пасок. Саме цього дня традиційно готують паски та інші великодні страви.
  4. Церковні богослужіння. У храмах звершується літургія, під час якої віряни можуть приступити до сповіді та причастя. Увечері відправляється служба, що включає читання 12 Євангелій про Страсті Христові.

Чистий четвер нагадує про важливість духовного очищення, смирення, любові до ближнього та готовності служити іншим. Він є підготовкою до головної події — Воскресіння Христового, що символізує перемогу життя над смертю.

Що не можна робити у Чистий четвер?

Чистий четвер – це особливий день Страсного тижня, пов’язаний з очищенням душі та тіла, тому існує низка заборон і рекомендацій, яких дотримуються віряни.

1. Не можна сваритися, лихословити та ображати інших

Цей день – символ духовного очищення, тому важливо уникати конфліктів, негативних думок і слів. Вважається, що сварки у Чистий четвер можуть затягнутися на весь рік.

2. Не можна ледарювати та байдикувати

За традицією, у Чистий четвер слід прибирати оселю, прати речі, готувати паску та крашанки. Вважається, що ледачість цього дня може принести негаразди.

3. Не можна залишати бруд у домі

Чистота в оселі символізує духовне очищення. Тому намагалися навести лад у всіх кутках, викинути непотрібні речі та змити весь пил і бруд.

4. Не можна позичати гроші чи віддавати щось із дому

Вважається, що якщо у Чистий четвер позичити гроші або якусь річ, то можна віддати разом із ними свій достаток і удачу.

5. Не можна працювати після заходу сонця

Увечері віряни відвідують богослужіння, тому після заходу сонця слід припинити господарські справи та зосередитися на молитві й спокої.

6. Не можна стригтися та робити манікюр

Існує повір’я, що в цей день не варто стригти волосся чи нігті, оскільки це може “обрізати” удачу та здоров’я.

7. Не можна залишати їжу неприготованою

У Чистий четвер традиційно печуть паски та фарбують яйця, а також готують інші великодні страви. Вважається, що їжу краще приготувати заздалегідь, щоб не працювати у Велику п’ятницю.

Чистий четвер – це не просто день прибирання, а час для очищення душі через добрі справи, молитву та спокій. Важливо уникати негативу, гніву й образ, налаштуватися на світлі думки та підготуватися до Великодня.

Привітання

Зображення піна-розповіді

Зображення піна-розповіді

 

 

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin