Вінниця
19.07.2024
28.99° C
Вгору

На Хмельниччині помітили рослину, яка полює на комах

Науковці національного природного парку “Мале Полісся” помітили на Хмельниччині рослину-хижака росичку круглолисту. Вона зростає на болотистих та вологих місцях і полює на комах.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку “Мале Полісся” Наталія Кратасюк.

З її слів, листки росички мають на своїй поверхні залозисті волоски, які увінчані липкими солодкими виділеннями у вигляді капель, що нагадують росу. Стеблинні залози рослини виділяють солодкий слиз для приваблювання комах та ферменти для їх перетравлення.

“Дрібна здобич (дрібні мухи, мошка, комарі), доторкнувшись до залозистих волосків, потрапляє в пастку липкого слизу, що перешкоджає їх просуванню чи втечі. Зрештою здобич гине через виснаження або ж удушення (оскільки слиз огортає та забиває дихальця). Зазвичай це відбувається протягом декількох хвилин після потрапляння до пастки росички. При цьому рослина виділяє ферменти, що розчиняють комаху і звільняють поживні речовини, які в ній містяться. Потім ця поживна суміш поглинається поверхнею листя”.

На Хмельниччині помітили рослину, яка полює на комах
Росичка круглолиста, яка є рідкісною для Хмельниччини рослиною, червень 2024. Національний природний парк “Мале полісся”

На болотних ґрунтах, де росте дана рослина, не вистачає поживних речовин. Тож для росичок – це можливість отримати необхідні для життєдіяльності макроелементи (рослина отримує із пійманих комах солі натрію, калію, магнію, фосфору та азоту).

“Росичку круглолисту можна назвати хижаком, адже вона належить до групи рослин-хижаків, які в процесі еволюції пристосувались до часткового гетеротрофного типу живлення”.

На Хмельниччині помітили рослину, яка полює на комах
Листки росички круглолистої, які вкриті волосками, червень 2024. Національний природний парк “Мале полісся”

Ця рослина не більша 10-15 см. Розмір округлих пластинок листків, які зібрані у щільну прикореневу розетку, становить всього 0,5-1 см в діаметрі. А багряні волосинки на листках сягають 4-5 мм завдовжки. Для Хмельницької області це рідкісна рослина.

“Росичка круглолиста є чудовим прикладом адаптації рослин до екстремальних умов. Вона здатна виживати в умовах низької родючості ґрунту завдяки своєму комахоїдному способу життя. Це робить її важливим компонентом екосистем торф’яних боліт, де вона допомагає контролювати популяції комах та загалом відіграє важливу роль у підтримці екологічного балансу”.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin