Вінниця
14.06.2024
13.5° C
Вгору

Вінниця – лідер за індексом економічного зростання та якості послуг в Центральному регіоні

73% вінничан вважають, що справи у Вінниці йдуть у правильному напрямку. Це найвищий показник по Україні, який демонструється на тлі загальної тенденції до зниження. В цілому по Україні 49% жителів обласних центрів вважають, що справи у їхніх містах ідуть в правильному напрямку.

Такі результати нового опитування громадської думки в межах Дев’ятого всеукраїнського муніципального опитування Міжнародного республіканського інституту. Опитування традиційно проводять, щоб дізнатися, як мешканці найбільших міст оцінюють стан справ у своїх громадах та Україні загалом.

Результати дослідження представили 5 червня в Києві під час проведення Конференції з демократичного врядування 2024.

Цьогорічне опитування, як і минулорічне, відрізняється від тих, які проводилось до повномасштабного вторгнення. Оскільки війна поставила міста в нерівні умови, обласні центри за деякими показниками поділені на три категорії: захід, прифронтові міста та центральний регіон, до якого віднесено і Вінницю.

Як зазначає Любомир Мисів, заступник директора соціологічної групи «Рейтинг», яка і займалась проведенням опитування, цьогорічні результати показали кілька основних тенденцій.

Перша тенденція – це погіршення в напрямі справ у містах. Якщо в 2023 році ми зафіксували рекордний показник по оцінці справ у містах у 84%, то цього року загалом по Україні це 49%. Ця цифра є приблизно такою ж, як і до повномасштабного вторгнення. Така ж тенденція у нас і з оцінкою бачення майбутнього України. Я б не сказав, що вона песимістична, але має негативний тренд, – каже Любомир Мисів.

Так, згідно з результатами опитування, якщо у 2023 році 84 % респондентів бачили майбутнє України обнадійливо, то тепер цей показник – 71 %. Як зазначає Любомир Мисів, за ще один рік повномасштабного вторгнення відбулась корекція настроїв у тих містах, де можливо ці цифри були завищені.

Прийшло розуміння того, що доводиться адаптовуватися і розуміти, що не все так просто, і що можливо війна не закінчиться через два-три тижні, як ми чули, а може тривати роками, – каже експерт.

З іншого боку, опитування показало позитивний рівень адаптації до економічних умов на індивідуальному рівні. Зокрема, покращився показник економічного становища сім’ї. Натомість оцінка бачення майбутньої економічної ситуації в України протягом наступних 12 місяців погіршилась до рівня 2018 року.

Практично незмінним залишився показник індексу сфер та послуг. Уже другий рік він залишається на найвищих позначках.

Як і торік, ми можемо говорити, що часто, особливо у прифронтових містах, люди оцінюють не якість тої чи іншої послуги, а її наявність взагалі, – каже Любомир Мисів.

Лідерами за цим показником стали Луцьк – у західному регіоні, Вінниця – у Центрі та Чернігів – серед прифронтових областей. Зокрема, Вінниця лідирує за показниками якості доріг, громадського транспорту та доступності для людей з інвалідністю.

Крім того, в центральному регіоні Вінниця виявилась лідером за показником економічного зростання. Також вінничани оцінюють своє місто як доглянуте, розквітаюче, радісне, комфортне, безпечне. За цими показниками Вінниця в лідерах чи серед трійки лідерів.

Як проводили опитування

Опитування проведене серед 16 800 респондентів у 21 місті України і є одним з найбільш повних зрізів громадської думки в Україні за останній час. Опитування проводилося Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту по всій Україні в тих обласних центрах, де дозволяла безпекова ситуація. Опитування проводилось у період з 13 квітня по 14 травня 2024 року за допомогою face-to-face інтерв’ю на дому у респондентів. Отримані дані у кожному місті були зважені по статі та віку з використанням національних статистичних даних (станом на 1 січня 2022). Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%. Досяжність респондентів у середньому склала 49%. Опитування проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin