Вінниця
20.04.2024
2.63° C
Вгору

У Вінниці відкрився перший в Україні Офіс декарбонізації та енергоефективності: що це таке?

Вінниця стала першим містом в Україні, де розпочав свою роботу Офіс декарбонізації та енергоефективності. Цей офіс створений для розробки та підтримки проєктів, що відповідають Зеленому курсу, який визначений громадою Вінниці як першим в Україні. Головні завдання офісу включають впровадження заходів у галузі енергоефективності та безвуглецевої економіки, сприяння залученню “зелених” інвестицій та популяризацію цього важливого напряму.

Офіс створили в межах програми Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України. Принципи співпраці із ним міська рада закріпила сьогодні укладенням Меморандуму про партнерство у сфері декарбонізації та енергоефективності. Підписи під документом поставили Голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва та Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

«Зелена» трансформація країни дуже важлива. Її не можна відміняти навіть попри війну, наголосили учасники зустрічі. Адже це внесок у повоєнне відновлення України та потужний сигнал для європейської спільноти про її готовність консолідуватися з усім прогресивним світом. Йти шляхом декарбонізації – зменшення викидів парникових газів та впровадження заходів, що покликані змінити в цілому ставлення до навколишнього середовища, процесів енергозбереження й енергоефективності.

«Ми сьогодні зібралися дійсно із важливого приводу як для всієї держави, так і громади. Мені приємно, що Вінниця у цьому перша. Ми першими затвердили Декларацію про Зелений курс Вінниці, доєднавшись до європейської ініціативи у кінці січня 2022 року. На жаль, війна внесла свої корективи з точки зору стратегічного розвитку громади. Проте, нам багато вдалось зробити і ми продовжуємо створювати енергоефективну громаду, – зазначив на початку зустрічі Вінницький міський голова Сергій Моргунов. – Я хотів би, щоб ця співпраця, яку ми закріплюємо підписанням Меморандуму, була потужною і практичною».

За словами Ганни Замазєєвої, місцеве самоврядування потужна рушійна сила, відтак у цьому році Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України робить кроки назустріч громадам. Вінниця стала першим муніципалітетом, де відкривається подібний офіс.

«Я дуже сильно вірю в місцеве самоврядування. Громади завжди точно знають, як краще жити, з чого розпочинати. Для цього їм необхідна лише фінансування, стратегічне спрямування та фахова допомога. Вінниці у цьому буде трішки легше, оскільки громада вже має свій шлях, достатньо розвинені інституції та розуміє, як потрібно удосконалюватись, зокрема в генерації альтернативних видів палива, – каже Голова Держенергоефективності. – Ми будемо працювати дуже близько. І хочемо побудувати роботу з муніципалітетом, з вінницькими представниками за напрямами, з бізнесом та населенням для того, щоб впроваджувати енергоефективні рішення в громаді в усіх секторах економіки. Енергоефективність – це дуже важливі рішення, тому що дають великі заощадження в бюджеті, як у місцевому, так і у державному. Тому сподіваємось, що побудуємо тісну комунікацію і будемо здійснювати заходи, передбачені Національним планом заходів по енергоефективності».

Які напрацювання має Вінниця у цьому напрямі презентувала на загал директорка департаменту відновлення та розвитку міської ради Ольга Ремешевська.

«Заходи з енергозбереження, енергоефективності, екологічної політики є наскрізними темами наших основних стратегічних документів. Ми наслідуємо стандарти та принципи Європейського Зеленого Курсу і працюємо над тим, щоб досягти зеленого переходу та кліматичної нейтральності. Серед важливих завдань, які ставимо перед собою, запобігання змінам клімату та адаптація до змін, розумна та стала мобільність, енергетика та енергетична ефективність, біорозмаїття, поводження з відходами, промислова політика, зелене сільське господарство. Нам важливо вже сьогодні запроваджувати всі необхідні принципи та стандарти Зеленого курсу. Зокрема, у 2015 році ми отримали Європейську Енергетичну Відзнаку, ставши першим містом в Східній Європі, яке її отримало. В 2019 році ми пройшли аудит і здобули «Срібну відзнаку», і саме у першому кварталі поточного року запланований черговий аудит. Наша мета – досягнення «Золотої відзнаки». Вона важлива не як нагорода сама по собі, а як свідчення того, що ми досягли поставлених цілей», – зазначила Ольга Ремешевська.

«Це виклик відкривати Офіс у Вінниці, тому що Вінниця уже років 15-ть – лідер із енергоефективності України, – наголосила перша заступниця Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Марія Малая. – Намагатися поділитися з вами якоюсь інформацією – це також є викликом, тому що ви є дуже обізнані і багато робите у цій сфері».

Офіс декарбонізації та енергоефективності розташувався на першому поверсі будівлі Вінницької міської ради. Відповідні консультації населенню тут надаватиме енергоменеджер відділу енергоменеджменту та безбар’єрності департаменту відновлення та розвитку міської ради Вікторія Яворовенко. Переконує, що до ефективної роботи готові, мають відповідне обладнання та інформаційну базу.

Як зазначила під час брифінгу з нагоди відкриття офісу Ганна Замазєєва, Держенергоефективності співпрацює з великою кількістю міжнародних партнерів, які готові надати допомогу Україні у цій сфері.

«Ми хочемо ділитися знаннями, допомагати інтелектуально, будемо підписувати угоди про зменшення енергоспоживання, надавати фінансування за діючими програмами або індивідуально шукати можливості. Тобто ми хочемо бути допомогою в усіх напрямах. Адже, коли ми говоримо про енергоспоживання, йдеться про левову частку економіки нашої країни», – наголосила вона.

А міський голова Сергій Моргунов звернув увагу на важливості підвищення енергоефекитивної грамотності і населення, і бізнесу, і в тому числі муніципалітету.

«Дуже важливо наскільки ми донесемо до людей, що є різні механізми і різні програми. Цей офіс налаштований в тому числі й на те, щоб здійснювати роз’яснювальну роботу серед населення. Тут важливо, щоб і масмедіа активно доносили інформацію людям, тому що ця тема реально цікава та корисна», – зазначив очільник громади.

У межах роботи офісу Державне агенство з енергоефективності та енергозбереження та громада співпрацюватимуть за такими пріоритетними напрямами:

  1. управління енергоспоживанням;
  2. створення «подушки енергетичної безпеки» регіону;
  3. фінансування впровадження проєктів;
  4. широка популяризація.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin