Вінниця
03.03.2024
4.19° C
Вгору

Збереження історичної та культурної спадщини в умовах повномасштабної війни: у Вінниці відбувся Музейний форум «Збереження і відновлення»

Обговорення в професійному оточенні, обмін ідеями та набуття нового досвіду: так пройшов у Вінниці Музейний форум “Збереження і відновлення”. Основною аудиторією заходу стали музейники з Вінниці та Вінниччини, які взаємодіяли з колегами з інших міст України, обговорюючи важливі аспекти діяльності установ щодо збереження історичної та культурної спадщини в умовах повномасштабної війни.

Подію розпочали хвилиною мовчання, під час якої присутні вшанували пам’ять Захисників та Захисниць України, які віддали своє життя в боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність нашої держави.

У Музейному форумі як спікери взяли участь: перший заступник директора департаменту культури Вінницької міської ради Олексій Циганков, директор Музею Вінниці Олександр Федоришен та його заступник з наукової роботи Сергій Гула, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук, офіцер 26-ї артилерійської бригади ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича, капітан ЗСУ Віталій Матвійчук, завідувачка Музею Мужніх (відокремлений підрозділ Вінницького обласного краєзнавчого музею) Олена Гордієнко, архітектор та керівник Майстерні музейних проєктів Олександр Антонець. Онлайн виступили директор Національного Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло та директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар.

 

Зі вступним словом до присутніх звернувся перший заступник директора департаменту культури міської ради Олексій Циганков. Він подякував спікерам та учасникам івенту та підкреслив важливість таких заходів задля збереження культурної спадщини нашого краю та країни загалом.

«Ми всі пам’ятаємо ситуацію, яка розпочалась і для громадян, і для музейників, зокрема, після повномасштабного вторгнення на територію України. Вже у березні 2022 року ми збиралися невеликою командою і говорили про перспективи взагалі музейної справи у нашій Вінницькій міській територіальній громаді. Тоді питань було більше ніж відповідей. Нині ж зустрічі такого формату можуть слугувати постійною платформою для обміну думок та досвіду. Співпраця та об’єднання музеїв сьогодні необхідна, адже ми можемо спільно розглядати стратегії розвитку та подолання труднощів в умовах війни, – говорить Олексій Циганков. – Кожен новий день, для представників галузі культури ставить нові вимоги. Наразі твориться новітня історія, учасниками якої ми всі з вами є, і дуже важливо, що залишиться після нас».

Музейники на форумі активно обговорювали контекст наповнення колекцій, а також тактичний та стратегічний розвиток музейної справи в Україні.

Директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук, розповів про функціонування установи в умовах війни.

«Наш досвід сьогодні показує, що потрібно давати динаміки, потрібно встигати за історичними подіями. В час війни наш Музей мусить діяти надзвичайно швидко та реагувати на суспільні події. Разом тим важливо пам’ятати найголовніше, що це наша боротьба на культурній ниві і ми вдячні нашим Захисникам та Захисницям за те, що є можливим у цих умовах розвиватись. Ця війна йде за нашу українську ідентичність і за право української нації залишитись собою, право на державне існування. А історична пам’ять, яку формують музеї, є дуже важливим компонентом національної самосвідомості», – каже Юрій Савчук.

Також він додав, що від початку російсько-української війни Національний музей історії України у Другій світовій війні займався документуванням, колекціонуванням, предметів та фактів, а також записом усної історії та фотофіксацією. А з 24 лютого 2022 року фахівці закладу цю роботу ще більше посилили.

«За цей час нам вдалося зібрати понад 10 тисяч експонатів. Ми активно використовуємо ці матеріали у нашій виставковій діяльності», – зауважив пан Юрій.

Директор комунального закладу «Музей Вінниці» Олександр Федоришен зазначив, що військові конфлікти завжди ставали випробуванням для всіх сфер життя суспільства, включаючи культурні інституції, такі як музеї. Умови війни можуть створити серйозні проблеми для збереження та функціонування музеїв, однак вони також можуть надихати на творчі підходи до збереження спадщини та важливих історичних артефактів.

«Музейний форум покликаний створити майданчик для обміну досвідом роботи в умовах повномасштабної війни. Надати підтримку один одному. Сьогодні кожен українець та українка розуміє, якою крихкою є наша реальність. У періоди війни музеї стикаються з численними викликами, серед яких – руйнування будівель, загроза втрати експонатів, фінансування та зменшення відвідування. Тому загроза втрати культурної спадщини може бути надто реальною, – каже Олександр Федоришен. – Опіка над музейними колекціями, різнопланові формати роботи самих музеїв та різноманітні волонтерські функції – будуть сприяти збереженню та популяризації культурного надбання й залучати громадськість до активної участі у збереженні та вивченні історії та мистецтва».

Відбувся Музейний форум «Збереження і відновлення» в межах проєкту EU4Culture, який фінансується Європейським Союзом та реалізовується Goethe-Institut Ukraine.

Партнери форуму: Гете-Інститут, Вінницька міська рада, департамент культури Вінницької міської ради, Національний музей історії України у Другій світовій війні, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія терору», Вінницький обласний краєзнавчий музей, Музей 26-ї артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича, Вінницький обласний молодіжний центр «Квадрат».

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin