Вінниця
15.01.2025
0.69° C
Вгору

Росія готується до вирішальної весни: значно збільшила “оборонні” витрати, створила десятки нових військових частин та отримує зброю з Ірану та КНДР

Економіка Росії дедалі більше орієнтується на довготривалу війну, а значна частина її витрат іде на “національну оборону”. Москва знайшла інших покупців для своєї нафти і має можливість продовжувати багатомільярдні витрати на війну проти України.

Про це пише OBOZREVATEL.

Отримані ресурси йдуть на створення нових численних військових з’єднань та закупівлю озброєння з КНДР та Ірану.

Чи має Росія можливість накопичити сили для нового повномасштабного наступу й чим відповість Україна?

Різке зростання військових витрат

Уряд Росії має намір збільшити військові витрати у 2024 році майже на 70% порівняно з показниками нинішнього року, випливає із документів, опублікованих на сайті міністерства фінансів РФ.

Військові витрати 2024 року становитимуть 6% ВВП країни порівняно з 3,9% у 2023-му і 2,7% – 2021-го.

На “оборонні потреби” Кремль витратить близько 10,8 трильйона рублів (понад 111 млрд доларів), при тому, що цього року військові витрати становили лише 6,4 трлн рублів. У 2025 році витрати на “оборону” будуть становити близько 8,5 трлн рублів, а 2026-го – 7,4 трлн.

А ось як прокоментував різке зростання військових витрат у 2024 році прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

“Очевидно, що таке підвищення абсолютно необхідне, тому що ми живемо у стані гібридної війни, яка розв’язана проти нас, ми продовжуємо спеціальну військову операцію – і це вимагає високих витрат”.

Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив, що бюджетних коштів вистачить на всі заплановані цілі, та назвав пріоритетним принцип “усе для фронту, все для перемоги”.

У Росії створили понад 120 нових військових частин

У межах мобілізації в Росії було створено не менше ніж 123 нові військові частини, йдеться у дослідженні Conflict Intelligence Team. Наголошується, що їхня реальна кількість може бути ще більшою.

Більшість із них – номінально мотострілецькі, CIT знайшли 77 таких частин. Також дослідники зафіксували згадки про 18 окремих мотострілецьких батальйонів, п’ять інженерно-саперних, п’ять танкових полків, сім артилерійських полків та 11 артилерійських дивізіонів. Призвані російські резервісти, які формували нові підрозділи, також вирушали для поповнення бойових втрат у кадрові частини на фронт.

При цьому значна частка новобранців продовжувала залишатися в центрах підготовки й у нових сформованих військових частинах.

У перші пів року повномасштабного вторгнення у війні проти України взяли участь і зазнали втрат майже всі частини та з’єднання сухопутних військ, повітряно-десантних військ та морської піхоти ВМФ збройних сил Росії.

Після всіх втрат сукупна потреба кадрових частин РФ у особовому складі могла становити близько 90 тис. людей. Отож після оголошеної у Росії мобілізації приблизно третина від офіційно оголошених 300 тис. нових солдатів (за неофіційними даними мобілізовано до 500 тис. – Ред.) могла бути спрямована на поповнення кадрових частин, які перебували в Україні. Інші були розподілені до новостворених частин.

На війну вербують всіх, хто трапляється під руку

15 вересня Володимир Путін укотре заявив, що Росія не буде вербувати іноземних громадян до своєї армії через те, що російських чоловіків вистачає, аби сформувати нові бойові з’єднання. Однак незабаром після цієї заяви чергова група сербських найманців прилетіла до Підмосков’я, щоб укласти контракти й влитися до складу 106-ї дивізії Повітряно-десантних військ.

Раніше Росія розпочала вербування громадян Куби для участі у війні проти України, пообіцявши високі зарплати, премії та можливість відпустки. Їх шукали через соціальні мережі. В Україну вирушили понад 100 кубинців. Один із них розповів, що після того, як нічого з обіцяного найманці не отримали, – вони звернулися по допомогу до міністерства внутрішніх справ Куби, представники якого заявили, що сьогодні ведуть роботу з ліквідації мережі вербування, яка діє з РФ.

Окрім цього, Кремль на війну в Україні намагається вербувати й мігрантів із країн Центральної Азії. Що цікаво, таку “роботу” пропонують навіть жінкам – їм обіцяють велику зарплату за роботу кухарями та медсестрами у військових частинах, дислокованих на окупованих територіях України та безпосередньо на лінії фронту. Потенційним клієнтам обіцяють 200 тисяч рублів (близько двох тисяч доларів США) на місяць.

Однак охочих завербуватися вбивати українців мало. Тому в Росії вирішують це питання силою. За розповідями мігрантів, поліція їх просто затримує на вулиці в межах операції “Нелегал”, яка вже кілька місяців триває по всій РФ. Пізніше таких людей поміщають до “тренувального табору”, а вже за місяць відправляють на війну.

“Братня диктаторська допомога” КНДР та Ірану

Через вплив західних санкцій Росія має певні труднощі з виробництвом нового озброєння для війни в Україні. Втім, Москва знайшла вихід, який певною мірою може нівелювати ці проблеми. Два дружні Кремлю криваві режими – північнокорейський та іранський – виявили бажання допомогти Путіну продовжити агресію проти України.

Співпраця між Росією та Іраном у постачанні озброєнь на досить високому рівні вже давно. Так, передача Shahed-136 дає змогу росіянам майже щодня здійснювати масований наліт на нашу країну.

Також Тегеран планує відправити до Росії партію ракет “Фатех-110” і “Зольфагар”, двох відомих іранських балістичних ракет малої дальності, здатних уражати цілі на відстані 300 та 700 кілометрів відповідно.

Вже тривалий час Іран передає на потреби РФ й інше озброєння. Так, у російських солдатів почали з’являтися іранські каски NIJ II та Rouin-3. У квітні 2023 року було перше документальне підтвердження застосування російськими військами іранських ПТРК Dehlaviyeh, які є копією ПТРК “Корнет”. Ці постачання підтверджували інформацію, яка з’явилася раніше, про те, що у російських військ виникає дефіцит із протитанковими засобами.

Також протягом цього року регулярно виринали свідчення про відправлення Росії іранських снарядів для ствольної артилерії, зокрема 152-мм для Д-20 і 122-мм для Д-30, а також 122-мм реактивних снарядів.

Зі свого боку, Північна Корея володіє одними з найбільших запасів артилерійських снарядів та реактивних боєприпасів до зброї радянських часів, яку може передати Росії для оснащення нових військових з’єднань. Також КНДР є однією з небагатьох країн із великими запасами танків радянської епохи, які Москва використовує у війні, – Т-54 і Т-62.

Здається, постачання військової допомоги з корейського напрямку вже активно ведеться. Так, експерти американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) провели аналіз нових матеріалів супутникової зйомки району залізничної станції Туманган, яка зв’язує КНДР із Росією.

Зокрема, на знімках від початку жовтня помітно скупчення залізничних вагонів – 73 штуки, а також численні вантажі, накриті брезентом або тентом. Стверджується, що тенденція до зростання активності у цьому районі та збільшення накопичення транспортних засобів спостерігається з 18 вересня – тобто через п’ять діб після особистої зустрічі Кім Чен Ина та Путіна.

Крім того, російські кораблі за останні два місяці забирали вантажі з Північної Кореї і доставляли їх до російського військового порту, за даними супутникових знімків. Згідно з аналізом, рейси здійснювали два судна “Ангара” та “Марія”. Щонайменше було п’ять рейсів туди й назад, починаючи із середини серпня. Вважають, що судна перевозять військове обладнання. Водночас за кількасот кілометрів від кордону з Україною з’явилися контейнери, які за розмірами та кольором ідентичні тим, що перевозять на кораблях.

Якщо дамо Росії перепочити – вона може відновити свій військово-наступальний потенціал

“Чи матиме Росія можливість реально накопичити сили за зимовий період, щоб навесні проводити великі наступальні операції в Україні, – залежить від того, яка буде інтенсивність бойових дій цієї зими, – каже військово-політичний експерт групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко. – Якщо дійсно буде якась пауза, що призведе до зменшення кількості знищеної техніки окупантів, то вони зможуть розпочати накопичувальний процес. Це справді загроза для нас. Тобто на сьогодні у них є середньостатистичні показники здатності їхнього ВПК з відновлення втрат на фронті. Якщо, наприклад, говорити про артилерію, то на цей час окупанти мають можливість відновити до 300 стволів на місяць, а танків 100-150 одиниць. Зараз Сили оборони України знищують техніку РФ, значно перевищуючи ці показники. Якщо ж цей темп значно впаде, то росіяни отримають змогу для поповнення технікою нових підрозділів”.

При цьому, як зазначає Олександр Коваленко, якщо бойові дії взимку й будуть менш інтенсивні, то не настільки, щоб дати можливість росіянам відновлювати свій наступальний потенціал, який вони втратили ще 2022 року.

“Хочу зазначити, що саме у зимовий період на російські окупаційні війська чекають великі сюрпризи у вигляді збільшення градуса протистояння у неочікуваних для них місцях. Це змусить їх збільшити використання ресурсів. СОУ не дадуть їм можливості “заморозити” лінію фронту”, – констатував військовий експерт.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin