Вінниця
15.01.2025
0.71° C
Вгору

600 днів війни: найкривавіші теракти окупантів від початку повномасштабного вторгнення

600 днів тому Росія розпочала повномасштабну агресію проти України. За цей час країна-агресорка вбила понад 9,6 тисяч цивільних українців, ще більш як 17,5 тисяч були поранені. Такі дані наводить Організація Об’єднаних Націй станом на вересень 2023 року. Проте число жертв щодня росте, адже армія окупантів завдає ударів по мирному населенню України та здійснює нові воєнні злочини.

TrueUA зібрав наймасштабніші та найкривавіші злочини Російської Федерації проти цивільного населення України від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. 

Харків

Рашисти 1 березня 2022 року спрямували по будівлі адміністрації Харківської військової адміністрації на площі Свободи дві крилаті ракети. Внаслідок ворожого обстрілу 29 людей загинули, ще 35 — отримали поранення. В момент удару в будівлі перебували тероборонівці, військові та волонтери. У червні 2022 будівлю ОДА визнано такою, що не підлягає відновленню.

Вночі 17 березня 2022 року російські військові знову завдали потужного удару по місту. Обстріл відбувся по гуртожитку ракетою “Іскандер”. Вже зранку наступного дня окупанти завдали ще одну серію ударів ракетами по місту. Тоді загинуло 25 людей, ще 35 — постраждали.

обстріл Харкова 1 березня

Фото: Харківська обласна прокуратура

Ізюм

9 березня 2022 року російські окупанти скинули на житловий будинок в Ізюмі авіабомбу. Там у підвалі ховалися десятки людей. За офіційними даними, загинули 44 особи. Росіяни не пускали рятувальників на допомогу до місця трагедії майже три тижні. А завали змогли почати розбирати лише через півтора року.

обстріл Ізюма 9 березня 2022 року

Фото: ТСН

Маріуполь

Ймовірно, найкривавішим воєнним злочином РФ є удар по драматичному театру в Маріуполі 16 березня минулого року. Точна кількість загиблих досі невідома і навряд чи буде встановлена — окупанти після захоплення міста, щоб приховати сліди своїх злочинів, знесли будівлю театру. В момент удару там ховалися сотні мирних маріупольців, які втратили житло через обстріли російської армії. Попередньо, атака на театр забрала життя близько 600 людей.

театр у Маріуполі

Фото: Вікіпедія

За кілька днів, 20 березня 2022 року, рашисти знову завдали кривавого удару по Маріуполю. Окупанти скинули бомби на школу мистецтв №12 у Лівобережному районі Маріуполя, де ховалося близько 400 маріупольців — жінки, діти та люди похилого віку. Точна кількість жертв невідома.

Миколаїв

У Миколаєві 29 березня 2022 року ворожою ракетою було частково зруйновано будівлю обласної державної адміністрації. Удар припав на четвертий поверх будівлі, залишивши велику дірку з дев’ятого по перший поверх в її центральній частині, внаслідок чого третина девʼятиповерхівки була зруйнована вщент, а інша частина перебуває в аварійному стані. При цьому загинули 37 людей і 36 було поранено.

Миколаївська ОДА

Фото: Вікіпедія

Дослідники з організації Truth Hounds дійшли висновку, що з великою ймовірністю для удару по будівлі обласної влади було використано крилату ракету типу 3M-14, яку запустили з ракетного комплексу “Калібр-НК” на фрегаті “Адмірал Ессен” Чорноморського флоту ВМС РФ, який 29 березня 2022 року перебував в акваторії Чорного моря.

Краматорськ

8 квітня 2022 року Росія здійснила теракт на вокзалі у Краматорську. Кілька тисяч людей, переважно жінки та діти, чекали на евакуаційний потяг, і в цей момент РФ вдарила двома ракетами з касетними боєголовками з комплексу “Точка У”. Тоді на вокзалі загинула 61 людина і 121 було поранено.

Human Rights Watch знайшла 32 місця вибухів, розкиданих площею 55 тисяч квадратних метрів. Уламки застрягали в сталевих конструкціях навіть за десятки метрів від місць ударів. 

обстріл Краматорська

Фото: Нацполіція

Російські окупанти намагалися звинуватити в ракетному ударі Україну, заявляючи, що у збройних сил РФ нібито давно немає на озброєнні “Точок У”. Також російська пропаганда розповсюджувала повідомлення про обстріл вокзалу Краматорська російськими військами, але одразу після появи свідчень масової загибелі цивільних ці записи почали видаляти та редагувати. 21 травня 2022 року Служба безпеки України заявила, що отримала неспростовні докази причетності до цього обстрілу російських окупантів.

Завдяки низці досліджень траєкторії польоту ракети та аналізу інших аспектів вдалося встановити, що удар було здійснено з території Донецької області, яка ще з 2014 року перебуває під окупацією Росії. Експерти підтвердили, що для обстрілу окупанти застосували керовану одноступінчату твердопаливну ракету 9М79-1 із зарядом касет, яка відома як “Точка-У”. У СБУ наголосили, що кілька комплексів із “Точкою-У” розміщені на окупованих територіях Донбасу і використовуються загарбниками вже вісім років.

Кременчук

27 червня 2022 року російська армія випустила ракету по торговому центру “Амстор” у Кременчуці. У момент атаки там перебувало понад тисячу цивільних людей. Загинули 22 людини, ще майже 70 зазнали поранень.

обстріл Кременчука 27 червня

Фото: Вікіпедія

Часів Яр

Ракетний удар по місту Часів Яр був завданий ввечері 9 липня 2022 року збройними силами Російської Федерації. Внаслідок атаки загинули 48 осіб, серед них одна дитина. Частково зруйновано два п’ятиповерхові житлові будинки, в одному з яких завалено два під’їзди.

Удару завдано з установок БМ-27 “Ураган”. Рятувальні та пошукові роботи тривали до ранку 14 липня 2022 року. Рятувальники розібрали близько 525 тонн зруйнованих елементів будівлі. Було залучено 323 співробітники ДСНС.

Обсріл Часового Яру

Фото: Вікіпедія

Оленівка

У ніч проти 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 53 та були поранені понад 130 українських захисників “Азовсталі”. Водночас за даними росіян в бараці було 193 людини. Вибух у колонії Оленівки був спричинений застосуванням реактивного термобаричного гранатомета.

теракт в Оленівці

Фото: соцмережі

Головне управління розвідки згодом повідомило, що організаторами та виконавцями теракту є незаконне збройне формування ПВК “Вагнера”, яка діяла за наказом свого куратора Євгена Пригожина, проте вбивства не були погоджені в російському міністерстві оборони. Російські терористичні війська від початку не мали наміру обміняти полонених українських військових, а натомість піддавали їх тортурам. У катуванні брали участь бойовики терористичного угрупування “ДНР”, найманці ПВК “Вагнера”, ФСБ РФ. Тож вибух, який стався в Оленівці 29 липня 2022 року, був способом приховати неналежні умови та злочинні форми допиту.

Вінниця 

14 липня 2022 року росіяни вбили 29 людей у Вінниці. Дві ворожі ракети влучили в будинок культури, де планувався благодійний концерт, третя вдарила по площі поблизу медичного центру. У вогняному пеклі опинилися десятки людей. Серед загиблих була чотирирічна Ліза. Кадри із її закривавленим дитячим візочком тоді облетіли весь світ. Її маму лікарі змогли врятувати.

обстріл Вінниці

Фото: ДСНС

Чаплине

На День незалежності України 24 серпня 2022 року росіяни завдали ракетного удару по пасажирських вагонах на залізничній станції Чаплине в Дніпропетровській області. Загинули 25 людей, ще 31 поранено. Серед жертв — пасажири потяга, люди, які перебували в авто біля залізниці, та мешканці будинку, розташованого поруч.

обстріл Чаплиного

Фото: “Оперативний ЗСУ”

Дніпро

Трагедія у Дніпрі, яка забрала життя 46 людей, сталася 14 січня 2023 року. В суботу, коли більшість мешканців перебували вдома, Росія вдарила ракетою Х-22 по багатоповерхівці на набережній. Ще 80 людей були поранені. Рятувальна операція тривала 69 годин.

Майже добу під завалами перебувала 27-річна Катерина Зеленська. Вона має вади слуху, тому не могла кликати на допомогу. У трагедії жінка втратила чоловіка та однорічного сина, а її саму дивом врятували.

обстріл Дніпра

Фото: Вікіпедія

Запоріжжя

Рашисти не один раз завдавали кривавих ударів по Запоріжжю. Одним із наймасованіших був 30 серпня 2022 року, коли росіяни обстріляли цивільну колону на виїзді із Запоріжжя. Тоді люди зібралися в пункті пропуску для виїзду до родичів на тимчасово окуповану територію. В цей момент ворог випустив по цивільних 16 ракет із застосуванням зенітно-ракетного комплексу С-300. Загинуло 32 людини, ще 86 були поранені.

Також 6 жовтня 2022 року окупанти вгатили по житловому сектору, коли люди спали. Тоді загинуло 19 мешканців. Згодом, 9 жовтня 2022 року, російські загарбники завдали удару по містузастосувавши 12 ракет. Майже всі вони влучили в житлові будинки. Загинуло 17 людей, ще 89 були поранені.

обстріл Запоріжжя 9 жовтня

Фото: обстріл Запоріжжя 9 жовтня Джерело: Вікіпедія

Гроза

Російські окупанти 5 жовтня 2023 року вгатили по селу Гроза Куп’янського району Харківської області. Удар прийшовся на кафе, де був поминальний обід. Внаслідок обстрілу загинули 59 місцевих мешканців. Варто відзначити, що росіяни вбили кожного десятого жителя села Гроза на Куп’янщині: за відкритими даними, там мешкала 501 людина. Ракетний удар був дуже точним. 

Згодом, після удару, з’явились перші кадри після ракетного удару рашистів по кафе й магазину у селі Гроза.

Служба безпеки України 11 жовтня викрила двох зрадників, які корегували російський ракетний удар на село Гроза у Харківській області. Ними виявились два брати, які перейшли на бік загарбників. 

Вже напередодні звільнення регіону обидва зрадники разом із родинами втекли до РФ, де продовжили працювати на користь країни-агресора. За вказівками російських окупантів вони дистанційно розпочали формувати власну мережу інформаторів на підконтрольній Україні території.

Під виглядом дружніх розмов та листувань у месенджері зрадники випитували у людей відомості про дислокацію Сил оборони та масові заходи на території регіону. Від початку жовтня цього року обидва фігуранти почали збирати інформацію про заплановане перепоховання загиблого українського захисника у селі Гроза. При цьому вони розуміли, що внаслідок ворожої атаки обов’язково загинуть мирні мешканці — їхні знайомі з села Гроза, зокрема й ті, хто надавав їм інформацію.

Дізнавшись точну адресу та час проведення мирного заходу, Володимир Мамон передав ці дані російським окупантам. Отримані відомості рашисти використали для здійснення прицільного удару по українському селу із застосуванням оперативно-тактичного ракетного комплексу “Іскандер-М”.

12 жовтня криміналісти поліції ідентифікували всіх загиблих внаслідок ракетного удару. 

загиблі у Грозі

Фото: МВС

Кривий Ріг 

Місто потрапляє під ворожі обстріли систематично, та один із наймасованіший прийшовся на 13 червня 2023 року, коли росіяни влучили ракетою в п’ятиповерховий будинок та кілька цивільних обʼєктів інфраструктури, вбивши 12 людей. Ще 28 осіб тоді зазнали поранень.

Пошкодження отримали понад 70 житлових будинків. Також постраждали три школи й будівлі ще двох навчальних закладів.

обстріл Кривого Рогу

Фото: Telegram Сергія Лисака

Чернігів 

У центр Чернігова 19 серпня 2023 року прилетіла балістична ракета РФ, де на той час відбувалася виставка виробників дронів. Внаслідок атаки 208 людей постраждали, ще семеро — загинули.

Служба безпеки України попередньо встановила тип російської ракети — це була ракета 9М727 (крилата ракета наземного ракетного комплексу “Іскандер”.

У цей час в Драмтеатрі Чернігова проводили захід “Люті пташки”, куди запросили виробників дронів та військових. Співорганізаторка заходу, керівниця проекту Victory Drones Марія Берлінська заявляла: захід був погоджений з ВЦА, а ті, хто спустилися в укриття на прохання організаторів, лишилися живими.

обстріл Чернігова

Фото: соцмережі

Умань

23 людини загинуло внаслідок ракетного удару по багатоповерхівці в Умані (Черкаська область) вночі 28 квітня 2023 року. Найменшому загиблому було півтора року. Окупанти майже повністю знищили один під’їзд — це 27 квартир.

удар по Умані

Фото: “Суспільне”

Білогорівка

У Білогорівці (Луганська область) окупанти скинули авіабомбу на школу в той час, коли там переховувалися місцеві мешканці. Трагедія сталася 7 травня 2022 року.

обстріл Білогорівки

Фото: Telegram Сергій Гайдай

Оскільки удар був дуже потужним, то шансів у людей вижити практично не було. Загинуло 60 осіб, ще 27 зазнали поранень.

За 600 днів повномасштабної війни слідчі Національної поліції зафіксували понад 97 700 кримінальних проваджень за фактами вчинення воєнних злочинів РФ. За даними голови Міністерства внутрішніх справ Ігоря Клименка, працівники ДСНС понад 319 тисяч разів виїжджали на надзвичайні ситуації. Вдалося врятувати понад 12 тисяч людей, з яких понад 5600 — з-під завалів зруйнованих ворогом будівель. 

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin