Вінниця
02.05.2025
5.27° C
Вгору

Виживання на дотаціях: як «Вінницяоблводоканал» працює без боргів, попри збитковий тариф і відсутність держпідтримки

Попри те, що в Україні протягом останніх пів року зафіксовано щонайменше два резонансні випадки відключення водопостачальних підприємств від електроенергії через борги, КП «Вінницяоблводоканал» утримується на плаву. Хоча тариф на водопостачання залишився збитковим ще з 2019 року, воно продовжує працювати без заборгованості перед енергетиками. Фінансову стабільність вдається підтримувати лише за рахунок дотацій із міського та обласного бюджетів.

Про це інформує Це Вінниця, друже, посилаючись на На Парижі.

На межі зупинки

У грудні 2024 року ДП «Укрінтеренерго» погрожував вимкнути КП «Харківводоканал» через систематичні борги. Станом на жовтень минулого року підприємство заборгувало 168 млн грн, а загальна сума боргу перед енергетиками складала 2,255 млрд грн. Водночас заявлялося, що «Харківводоканал» не отримує належну компенсацію з державного бюджету, а місцевий бюджет, відповідно до бюджетного кодексу, не може закрити ці борги.

Згодом проблему постачання води прифронтовому Харкову вирішили у «ручному режимі», хоча борги продовжують зростати.

У квітні 2025 року через економічно необґрунтовані тарифи водопостачання в Рівному планували обмежити на погодинний режим чи з пониженим тиском. Сума збитків КП «Рівнеоблводоканал» за 2024 рік становила 52,6 млн грн, а на два місяці 2025-го вже досягла 18,47 млн грн, з прогнозом на рік — 110,82 млн грн. Крім того, підприємство мало борги перед енергетиками (приблизно 70 млн) і «Рівнеазотом» (45 млн) за очищення стоків.

Цю ситуацію також вдалося врегулювати у «ручному режимі», оскільки Олександр Коваль, начальник Рівненської ОВА, заявив, що обмежень не буде, і працюють над компенсацією різниці в тарифах для «Рівнеоблводоканалу».

Проблеми загальні

В Рівному та Харкові наголошують, що всі підприємства, де діє мораторій на перегляд тарифів від НКРЕКП без компенсації різниці з боку держави, стикаються з подібними проблемами. Водночас загальна сума боргів в енергетичному секторі сягає 100 млрд грн.

Чому у «Вінницяоблводоканала» немає боргів?

У випадку з КП «Вінницяоблводоканал» ситуація принципово не відрізняється від інших. Підприємство не має боргів за електроенергію лише завдяки регулярним фінансовим допомогам з бюджетів Вінницької області та Вінницької міської громади.

«Так, у «Вінницяоблводоканалу» станом на сьогодні заборгованості за електроенергію немає. Але це не тому, що у нас краща платоспроможність, ніж у інших водоканалів: ситуація патова із незмінними тарифами в усіх великих водоканалів, які є ліцензіатами НКРЕКП. У нашому випадку споживання електроенергії становить 3,5 млн кВт на місяць. Сьогодні це виливається у рахунок на 27 млн грн. У нас борги відсутні виключно завдяки співпраці з Вінницькою обласною радою, Вінницькою міськрадою і Вінницькою ОВА. Ми періодично отримуємо від них допомогу на покриття рахунків за електроенергію і на реагенти для очищення води, – двох основних статтей витрат, адже без цих складових ми не зможемо забезпечувати нашої щоденної роботи», – розповіла речниця КП «Вінницяоблводоканал» Оксана Поліщук.

Вона також нагадала, що у більшості аналогічних підприємств частка вартості електроенергії у тарифах складає понад 40%.

Найнижчий тариф

Всі витрати і певний відсоток на розвиток підприємства мали б покриватися доходами від споживачів послуг з водопостачання та водовідведення. Проте на практиці ситуація дещо інша.

«У Вінниці найнижчий тариф за водопостачання та водовідведення в Україні (25 грн 62 коп. за кубометр). Регулятор в особі НКРЕКП визначає тариф для кожного зі своїх ліцензіатів за різними критеріями. Тариф, за яким ми працюємо, незмінний для населення з грудня 2021 року. Він затверджувався регулятором за розрахунками 2020 року. А населення – це 97% наших споживачів і, відповідно, надходжень. Тариф для юросіб – інший, він востаннє змінювався у серпні 2024 року. Але це суттєво на ситуацію не вплинуло», – зазначила О.Поліщук.

Окрім того, що тариф не відповідає економічним реаліям, споживачі мають значні борги за послуги. Наразі загальна заборгованість вінничан становить 80 млн грн, але ця сума не є вирішальною. Навіть якби всі боржники розрахувалися, ці кошти вистачило б лише на виплати енергетикам на три місяці.

«Ми не можемо постійно отак балансувати на межі, тому ідуть постійні звернення на адресу регулятора. Тому що на початок повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року наш рахунок за електроенергію був 10 млн грн, а сьогодні він вже становить 27 млн грн! Це страшні кошти! Але ж нам окрім цього треба виплатити людям зарплату, придбати реагенти, виконувати поточну операційну діяльність», – сказала Поліщук.

Зауважимо, з того часу тариф на електроенергію підвищувався, на водопостачання – ні.

Досвід довоєнного часу показує, що при перегляді тарифу комунальникам не дозволяли включати інвестиції у модернізацію.

«Щодня у Вінниці ми маємо близько п’яти витоків, а ліквідація тільки одного з них може коштувати від 30 тис. грн за найдрібніший і аж до мільйона», – пояснила О.Поліщук.

Дотації як єдиний вихід

Щодо механізму компенсації різниці в тарифах, який декларує держава, Оксана Поліщук зазначила, що підприємство періодично намагається скористатися цим інструментом. Однак, як і раніше, відповідь одна: «У державному бюджеті немає коштів на це». Ця ситуація в секторі постачання ресурсів залишається незмінною вже багато років, з деякими виключеннями, коли підприємствам частково компенсували суми.

«Ми залишилися біля розбитого корита. Наш основний спосіб виживання – це діючий тариф на водоспоживання для населення. Він не змінюється, компенсації різниці у тарифах немає. Нам залишається тільки сподіватися на чудо і на співпрацю з органами місцевого самоврядування, які йтимуть нам назустріч», – резюмувала Поліщук.

Отже, підприємство, яке має заробляти та працювати стабільно, для безперервного забезпечення водопостачанням і водовідведенням в нинішніх умовах залежить від дотацій. Завдяки фінансуванню з обласного та міського бюджетів послуги надаються стабільно, без обмежень, на відміну від деяких інших міст.

Читайте також:

Укрзалізниця запускає додатковий рейс на популярний напрямок, що курсує через Вінницю

Пенсії в Україні зросли майже на 10%: скільки платять у квітні

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin