Вінниця
23.11.2024
0.42° C
Вгору

Чистий четвер 2 травня 2024 року: звичаї та заборони

Великий чи Чистий четвер – це четвертий день Страсного тижня перед Великоднем. Біблійна подія, яку згадують цього дня, – Таємна вечеря, на яку Христос зібрав апостолів і встановив обряд причастя (євхаристію). Він показав учням хліб і вино, сказавши: “Це тіло Моє, а це є кров Моя”.

Під час Таємної вечері Ісус знав, що незабаром один із учнів зрадить його. Так і сталося – коли всі вийшли на молитву в Гефсиманський сад, Іуда Іскаріот видав свого вчителя охоронцям, отримавши за це 30 срібняків.

Також під час Таємної вечори Ісус омив ноги апостолам, показавши їм приклад смирення істинного християнина і братньої любові. З того часу на Чистий четвер прийнято мити тіло, щоб досягти духовного та тілесного очищення.

Наголошуємо, що у 2024 році Страсний тиждень перед Великоднем триватиме з 29 квітня по 4 травня. Великий четвер на цьому тижні випадає 2 травня.

Що можна робити в Чистий четвер?

У Чистий четвер прийнято відвідувати церковну службу та причащатися. З храму віруючі несуть запалену свічку додому, намагаючись не погасити вогонь. Якщо вдасться, то така свічка захистить будинок від будь-яких хвороб та пожежі.

Вдома цього дня готуються до Великодня – миють вікна та підлоги, проводять генеральне прибирання, а також печуть паски та фарбують паски. Нерідко українські господині готують паски у два етапи – на Чистий четвер замішують тісто та залишають підніматися, а у Велику суботу випікають вироби.

Коли купатися в Чистий четвер?

За давньою традицією скупатися потрібно до сходу сонця – щоб символічно змити з себе гріхи, які накопичилися за рік.

Готується цього дня і так звана четвергова сіль, або чорна сіль, яка за повір’ями має цілющі властивості. Для цього в ніч із середи на четвер звичайну сіль прожарюють у печі – поки сіль не стане чорною, а потім освячують її в церкві.

Четвергова сіль вважається цілющою – нею лікуються протягом року від різних недуг і натирають хворі місця, солять корм хворих тварин, ставлять на великодній стіл. Деякі віруючі носять четвергову сіль із собою в ладанці як оберіг.

Що не можна робити?

У цей день, як і в будь-який інший на Страсному тижні, не можна:

  • ображатися, сваритися, злитися;
  • порушувати піст, веселитися;
  • святкувати весілля та дні народження.
  • займатися важкою фізичною працею (повсякденними справами можна).

Вважається, що в четвер потрібно закінчити всі господарські справи, а в п’ятницю і суботу займатися ними не варто – “пил може потрапити в очі Ісусу”.

Погана прикмета у Великий четвер – віддавати що-небудь із дому, разом із цим можна віддати спокій і достаток.

Прикмети на Чистий четвер

Існують і народні звичаї та прикмети цього дня:

  • у Чистий четвер потрібно під час генерального прибирання винести з дому все сміття і мотлох – так позбудешся всього поганого;
  • хороші речі, якими не користувалися рік, потрібно віддати тому, кому вони потрібніші – добро повернеться сторицею;
  • якщо вмитися в Чистий четвер водою зі срібною монеткою або ложкою – матимеш міцне здоров’я і красу;
  • якщо скупатися до сходу сонця – то привернеш у життя удачу.

За тим, які вийшли паски у Великий четвер, судили, яким буде рік до наступного Великодня: якщо випічка була пишною і смачною – добрий знак, на удачу, а якщо не вдалася – рік має бути складним.

Джерело: Уніан

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin