Вінничанам розповіли як вчасно помітити і попередити суїцидальні настрої дитини
Ювенальна поліція Вінниччини розповіла про тривожні дзвіночки та як вчасно помітити і попередити суїцидальні настрої дитини.
✅ ФАКТОРИ, НА ЯКІ ТРЕБА ЗВЕРНУТИ ОСОБЛИВУ УВАГУ
■ Дитина говорить про небажання жити
■ Бере учать в екстремальних розвагах, в яких висока ймовірність заподіяння шкоди своєму здоров’ю, наприклад, руфінг тощо
■ Різка зміна поведінки: втрачає інтерес до того, чим раніше любив займатися, віддаляється від друзів, тривалий час перебуває у пригніченому настрої, має знижений емоційний фон, дратівливість
■ Наявність випадків суїциду в найближчому оточенні.
✅ ЩО МОЖЕ ПІДШТОВХНУТИ ПІДЛІТКА ДО САМОГУБСТВА
■ Сварка або гострий конфлікт з близькою людиною
■ Розрив романтичних стосунків
■ Втрата близької людини
■ Важке захворювання
■ Особиста невдача на тлі високої значущості та цінності соціального успіху, різке суспільне відторгнення
■ Різка зміна соціального оточення, цькування з боку однолітків (наприклад, у результаті зміни місця проживання)
■ Нестабільна сімейна ситуація (розлучення батьків, конфлікти, насильство).
✅ЩО ВАРТО РОБИТИ БАТЬКАМ ПРЕВЕНТИВНО, ЩОБ ВБЕРЕГТИ СВОЇХ ДІТЕЙ
■ Якщо ви побачили хоча б одну з перерахованих вище ознак – це вже достатній привід для того, щоб приділити увагу своїй дитині й поговорити з нею. Запитайте, чи можете ви їй допомогти і як, на її думку, це зробити краще. Не ігноруйте ситуацію. Навіть, якщо ваш син або дочка відмовляється від допомоги, приділяйте йому (їй) більше уваги, ніж зазвичай.
■ Зверніться до фахівця (психолога) самостійно або з дитиною.
■ Зберігайте контакт зі своєю дитиною. Важливо постійно спілкуватися з підлітком, попри зростаючу в цьому віці потребу у відділенні від батьків.
■ Говоріть з дитиною про її життя, шанобливо ставитеся до того, що здається їй важливим і значущим.
■ Прийшовши додому після роботи, не починайте спілкування з претензій, навіть якщо дитина щось зробила не так. Проявіть до неї інтерес, обговорюйте її щоденні справи. Зауваження, зроблене з порога, і зауваження, зроблене в контексті зацікавленого спілкування, звучатимуть по-різному!
■ Пам’ятайте, що надмірні заборони, обмеження свободи та покарання можуть спровокувати у підлітка у відповідь агресію. У підлітковому віці кращою формою виховання є укладення домовленостей. Якщо заборона необхідна, не пошкодуйте часу на пояснення доцільності заборони. Якщо ж дитина продовжує протестувати, то постарайтеся разом знайти рішення, яке влаштовує і вас, і її.
■ Говоріть про перспективи в житті. У підлітків ще тільки формується картина майбутнього. Дізнайтеся, чого ваша дитина хоче, як вона планує досягати поставленої мети, допоможіть їй скласти конкретний (і реалістичний) план дій.
■ Говоріть з дитиною на серйозні теми: що таке життя? У чому сенс життя? Що таке дружба, любов, смерть, зрада? Ці теми дуже хвилюють підлітків, вони шукають власне розуміння того, що в житті є цінним і важливим. Говоріть про те, що є цінним у житті для вас. Не бійтеся ділитися власним досвідом, власними роздумами. Щира бесіда на рівних завжди краще, ніж «читання лекцій», батьківські монологи про те, що правильно, а що неправильно. Якщо уникати розмов на складні теми з підлітком, він все одно продовжить шукати відповіді, наприклад, в Інтернеті, де інформація може виявитися не тільки недостовірною, а й небезпечною.
■ Зробіть все, щоб дитина зрозуміла: життя – найцінніше, що у нас є, і важливо навчити дитину отримувати задоволення від простих і доступних речей: природи, спілкування з людьми, пізнання світу. Кращий спосіб прищепити любов до життя – ваш власний приклад, ваше позитивне світосприйняття.
■ Дайте зрозуміти дитині, що досвід поразки також важливий, як і досвід у досягненні успіху. Розповідайте частіше про те, як вам доводилося долати ті чи інші труднощі. Конструктивно пережитий досвід невдачі робить людину більш впевненою у власних силах і стійкою.
■ Проявіть любов і турботу, розберіться, що стоїть за зовнішньою грубістю дитини. Підліток удає, що ви зовсім не потрібні йому, він може знецінювати прояви ніжності до нього. Проте йому дуже важливі ваша увага й підтримка.