Вінницький борщ з вишнею увійшов до європейської збірки особливих рецептів
У новому виданні збірки рецептів з прогресивних міст і регіонів Європи, яке цього року випустила PES Group у Брюсселі (Бельгія), з’явився рецепт борщу на вишні. Цей проєкт включає участь місцевих політиків з різних країн Європи, які представили особливі страви, що характеризують їхні місцеві культурні та кулінарні традиції.
Збірка називається «Cook, Eat, RepEat» і містить 100 сторінок з рецептами від представників PES Group у Європейському комітеті регіонів. Це більше 50 страв з 20 країн Європи: Австрії, Бельгії, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Франції, Німеччини, Греції, Угорщини, Ірландії, Італії, Люксембургу, Мальти, Польщі, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії і Швеції. Серед них є й рецепт страви від федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца (страва Senfeier – яйця в гірчичному соусі).
Україну (яка не є наразі членом PES Group) у цій збірці рецептів представила Світлана Ярова – депутатка Вінницької міської ради і заступниця директора КП «Інститут розвитку міст», яка проходить стажування в рамках програми Young Elected Politicians в Європейському комітеті регіонів. Вінничанка обрала рецепт борщу з вишнями, який є давньою українською стравою і гастрономічним спеціалітетом Поділля.
«Минулого року я подалась на програму Young Elected Politicians (“Молоді обрані політики”) від Європейського комітету регіонів, і з травня 2023 по травень 2024 року є стажеркою цієї програми у політичній групі PES. Коли вони випускали цей альманах, я запитала, чи можна туди включити українську страву. Обрала цей рецепт, тому що борщ є українською стравою і світовою спадщиною ЮНЕСКО, а особливість подільського борщу – що він з вишнею. Його я куштувала від авторки рецепту – Олени Павлової, а також в кількох ресторанах Вінниці. Гадаю, коли будуть свіжі вишні, також буду його готувати», – розповіла Світлана Ярова.
Щодо самого рецепту від гастродослідниці Олени Павлової, то його взято з каталогу гастрономічної спадщини культурного маршруту Camino Podolico «Шлях має тривати», створеного торік за підтримки Ради Європи та Європейської Комісії.
«Борщ на вишні готувала колись моя бабуся Зінаїда Миколаївна. Це було на Старому місті у Вінниці, і це був сезонний борщ. Він виходив дуже вишуканий. Бабуся вважала, що це такий панський борщ, – каже Олена Павлова. – Згодом, коли я вже почала пошуки для меню ресторану “Коцюбинський 220” за творами письменника, то з оповідання “Дядько та тітка” дізналась про Зарванецький борщ. Я поїхала в Зарванці поговорити з місцевими жителями, і виявилося, що влітку там також варили борщ з вишнею. А потім, коли до мене звернулися з проєкту “Вінницький стандарт гостинності”, я зрозуміла, що якщо ця страва може бути фішкою меню ресторану “Коцюбинський 220”, то чому б їй не стати фішкою взагалі Вінниці. Тим більше, що ми маємо мікрорайон Вишенька, маємо садибу “Вишня” Миколи Пирогова, маємо вишню в кожному дворі, і навіть “Дерево Свободи” на Майдані Небесної Сотні – це також вишня. І я зрозуміла, що вишня – це фактично такий невидимий, незримий, але дуже важливий оберіг Вінниці. Тому зробила цей борщ на вишні, який запровадили вінницькі ресторани. Зараз його можна скуштувати в “Нумо”, у “Новій провінції”, у “Вінницькій цукерні” і в “Челентано”. Вони розвинули цю тему і взяли ще вареники з вишнею, у них є багато вишневих соусів… І це дуже круто, тому що вишневий пояс не такий вже й великий. Вишня дуже цінна, дуже смачна і дуже різноманітна: від перших страв до солодощів – все з нею можна робити, і до всього вона пасує».
Схожі публікації
За добу рятувальники Вінничини ліквідували 6 пожеж
За минулу добу підрозділи ДСНС області 6 разів виїжджали на ліквідацію пожеж у приватних домоволодіннях. У селі
Вінниця розкриває історію вулиць: в місті з’являться інтерактивні таблички з QR-кодами
Інформаційні таблички-стріткоди встановлюють на вулицях, названих на честь видатних постатей. Ця інновація не лише вдосконалює міську
У Вінниці 14 закладів надають реабілітаційні послуги для дорослих і дітей: подробиці
У Вінниці пацієнти можуть отримати реабілітаційну допомогу у 14 закладах різних форм власності. Послуги отримують військові