Вінниця
06.05.2025
9.42° C
Вгору

Сьогодні, 10 березня, відзначають День Державного гімну України. Цікаві факти про славень

Щороку 10 березня українці відзначають День Державного гімну України. Слова «Ще  не вмерла Україна» етнограф Павло Чубинський написав у 1862-му. Офіційно музичну редакцію славня Верховна Рада України погодила 15 січня 1992-го. 6 березня 2003-го парламент ухвалив Закон України «Про Державний Гімн України».

Народні обранці, зваживши на пропозицію тодішнього президента України Леоніда Кучми, слова Чубинського «Ще не вмерла Україна» замінили на «Ще не вмерла України і слава, і воля».

ДОВІДКА.
Гімн у перекладі з грецької мови означає «святкова пісня» і є одним зі символів будь-якої держави, ідентифікуючи її на міжнародних зібраннях, форумах, спортивних змаганнях.

Історія створення славня

1862-ий, Київ, вулиця Велика Васильківська, 122. Там, у домі купця Лазарева, мешкав етнограф, фольклорист й поет Павло Чубинський. У нього часто молодь збиралася на вечірки. На одній з таких сербські студенти, що навчалися в Київському університеті, співали патріотичну пісню «…Серце біє і кревліє за свою свободу…». Чубинського вона настільки вразила, що в задумі вийшов у сусідню кімнату, а через пів години повернувся з уже готовим текстом пісні «Ще не вмерла Україна», яку тут же проспівали на сербський мотив.

Творіння вмить стало популярним в українофільських гуртках, щойно об’єднаних у «Громаду». Популярним настільки, що його автора покарали. 20 жовтня 1862-го шеф жандармів князь Долгоруков звинуватив 23-річного Чубинського в авторстві «возмутительных песен и прокламаций» і «за вредное влияние на умы простолюдинов» вислав його на проживання під наглядом поліції в Архангельську губернію.

Але поезію це не спинило. Вірш опублікували у листопадовому номері львівського журналу «Мета». Там його й прочитав композитор, греко-католицький священник Михайло Вербицький. Щоправда, чиє то творіння не знав, адже впорядники ім’я Чубинського не вказали та й сам вірш, ховаючи від жандармського ока, розмістили поміж Шевченкових рядків.

Вербицькому рядки не давали спокою. Спочатку він написав музику для гітари, а вже згодом адаптував її для хору. Ба більше, патріотичну пісню представив як солоспів та особисто виконав її на сходинах гімназійної Громади в Перемишлі. А пізніше зробив із неї хорову композицію.

Цікаві факти про славень України

  • Деякі дослідники вважають, що на написання також вплинули мотиви мазурки  «Jeszcze Polska nie zgineła…»
  • Лише Іван Франко та Леся Українка визначили «Ще не вмерла Україна» як національний гімн.
  • Уперше майбутній гімн публічно виконали 10 березня 1865-го в Перемишлі як завершальний концертний номер перших у Галичині світських вечорниць, присвячених Тарасові Шевченку.
  • Перший запис гімну «Ще не вмерла Україна» відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910-го в німецькому Кельні на фірмі Gramophon.
  • Починаючи зі середини 1860-их «Ще не вмерла Україна» стала поширюватись спочатку на західноукраїнських землях, а згодом – і на Наддніпрянщині й у місцях компактного проживання українців – у Канаді та США.
  • Після проголошення незалежної Української держави в січні 1918-го пісня «Ще не вмерла Україна» звучала як національний гімн при УНР, ЗУНР, Гетьманаті та Директорії.
  • Слова і музика пісні почали з’являтися у багатьох виданнях: у Львові, Києві, Відні, Берліні – українською мовою та в перекладі англійською, німецькою й іншими мовами. Його виконували різні хорові колективи та духові оркестри.
  • У Наддніпрянській Україні пісню заборонило російське самодержавство.
  • «Ще не вмерла Україна» звучало наряду з «Вічним революціонером» Франка та Лисенка, у виконанні хору Стеценка, під час проголошення Акту Злуки у 1919-му.
  • Восени 1919-го, окупувавши Київ, денікінці спалили всі наявні примірники «Ще не вмерла Україна», випущені 1917-го.
  • 15 березня 1939-го пісня отримала статус офіційного гімну Карпатської України, яка проіснувала недовго.
  • Більшовицький режим пісню оголосив буржуазно-націоналістичною, суворо заборонив, жорстоко переслідував, а за її виконання можна було заплатити не лише свободою, а й життям. Головна причина заборони – текст, який не давав забути українцям, що вони українці, що не вмерла Україна, що ми козацького роду.
  • За часів радянського союзу варіант гімну «Ще не вмерла Україна» був відкинутий. Тоді 1949-го по 1991-ий гімном Української РСР став варіант «Живи Україно, прекрасна і сильна» на слова Павла Тичини.
  • Наприкінці 1980-их – початку 1990-их пісня почала набирати широкого розголосу серед українців.
  • У липні 1991-го після урочистих зборів, присвячених першій річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України, у палаці «Україна» відбувся концерт, завершальним акордом якого стало виконання всіма присутніми у залі пісні «Ще не вмерла Україна».
  • Сьогодні існує багато версій аранжування гімну України. Наші артисти виконують український славень на сцені, на футбольному полі і у гарячих точках – у Бахмуті, у Херсоні, в Харкові і у Києві. Від початку повномасштабної війни гімн України співають по всьому світу, а у ці дні він є символом свободи і демократії на вулицях Тбілісі і Батумі в Грузії.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin