Базова військова підготовка: хто має проходити і як це відбувається
Згідно з Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, базова військова підготовка є обов’язковою підготовкою для осіб, які не проходили військової служби. Що передбачає така підготовка та як вона проводиться?
Що таке базова загальновійськова підготовка
Порядок проведення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву регулюється Законом України №1702-IX Про основи національного спротиву від 16.07.2021.
Згідно із законом, загальновійськова підготовка громадян здійснюється в мирний час та особливий період незалежно від політичних та інших вподобань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання.
Базову загальновійськову підготовку проходять:
- громадяни призовного віку;
- військовозобов’язані;
- резервісти;
- інші категорії громадян, які виявили бажання долучитися до національного спротиву.
Базова підготовка має на меті підготувати громадянина, здатного виконувати завдання як у мирний, так і воєнний час у бойових умовах. Вона надає громадянам первинні знання, уміння та навички:
- поводження зі зброєю та її застосування;
- дії на полі бою (пересування та орієнтування на місцевості);
- надання домедичної допомоги;
- надання первинної психологічної допомоги та самодопомоги;
- поводження з саморобними вибуховими пристроями;
- дотримання норм міжнародного гуманітарного права і правил ведення війни.
Організація і проведення базової загальновійськової підготовки
Базова підготовка організовується та проводиться під загальним керівництвом Міноборони разом з органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, волонтерськими, громадськими та спортивними організаціями.
В рамках базової підготовки проводяться навчальні заняття із загально-військових дисциплін та навчальні збори (в тому числі практика ведення стрільби бойовими патронами на полігонах, стрільбищах або у тирах). Причому на практичні заняття повинно бути відведено не менш ніж 70% навчального часу.
Матеріально-технічне забезпечення базової загальновійськової підготовки проводиться за рахунок Міноборони. Громадяни, що проходять підготовку, повинні бути забезпечені:
- інструкторами;
- індивідуальною штатною зброєю;
- боєприпасами;
- навчальною матеріально-технічною базою.
За рахунок місцевих бюджетів організовується перевезення до місць проведення занять та у зворотному напрямку.