Що таке хоспіс та перспективи паліативної допомоги у Вінниці
Хоспіс – це не просто відділення для тяжкохворих та пацієнтів з прогнозованим летальним наслідком. Хоспіс дозволяє людині прожити останні дні так, щоб не страждати від нестерпного болю, не втратити почуття власної гідності, знати, що поряд з нею люди, які щиро бажають допомогти.
За оцінкою Українського центру суспільних даних в країні щороку потребують паліативноъ допомоги понад 330 тисяч осіб. У Вінницькій області ця цифра складає майже 13 тисяч.
Наразі у Вінниці працює лише один державний хоспіс, що надає паліативну допомогу важкохворим. Це відділення на базі міської лікарні №3. Створене наприкінці 2015 року і повністю розпочало свою роботу в 2016 році. Спочатку тут було 15 місць, які поступово збільшили до шістдесяти. Наразі всі можливості щодо розширення закладу вичерпано.
За 7 років роботи у відділенні надали допомогу майже 4 тисячам важкохворим.
“Відділення попит має дуже великий. У нас лише 60 місць, тож ми не можемо задовольнити всіх, хто цього потребує. Це пов’язано з демографічною ситуацією, також зростанням онкозахворювань. Ви ж бачите, народжуваність у нас не дуже велика, плюс додалася ще військова агресія, залишилися люди похилого віку, які потребують не стільки паліативної знеболюючої, а хоспісної допомоги. Сюди приходять гідно провести останні дні життя в нормальних умовах.”, – каже директорка Вінницької міської клінічної лікарні №3 Наталя Шуткевич.
Нагадаємо, раніше Виконавчий комітет міської ради погодив план заходів щодо створення відділення паліативної допомоги реорганізувавши комунальне некомерційне підприємство «Вінницький міський пологовий будинок №2».
“Процес реорганізації достатньо складний. Він націлений на збереження наступності надання медичної допомоги – саме в системі охорони здоров’я. Все відбуватиметься за планом дій, затвердженим виконкомом міської ради.”, – зазначав директор профільного департаменту Олександр Шиш, коментуючи рішення виконавчого комітету.
Передбачалось, що орієнтовна кількість ліжко-місць складе від 30 до 60. За реалізацію проєкту візьмуться у 2023 році.
Питання є досить актуальним, адже вартість хоспісних послуг у приватному секторі сьогодні становить від 600 грн за добу, а якщо є потреба медичних маніпуляцій, то від 1000 грн. Тому послуга залишається малодоступною для більшості громадян, які її потребують.
Паліативна допомога в Україні входить до послуг, які оплачуються за Програмою медичних гарантій.
Послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах включають:
- лікування больового синдрому, цілодобовий нагляд;
- необхідні лабораторні дослідження;
- інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД, рентгенологія та інші за потреби;
- знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
- кисневу терапію та респіраторну підтримку;
- харчування, зокрема лікувальне;
- колісні крісла, ходунки, палиці, милиці;
- фізичну терапію, медичну реабілітацію, психологічну та психічну адаптацію.
«З огляду на це, а також затребуваність таких послуг у Вінниці ми плануємо створити відділення паліативної допомоги в приміщенні реорганізованого медичного закладу на проспекті Коцюбинського, 50. Це буде тривалий процес, але він дозволить вийти на ще вищий рівень надання паліативної допомоги у нашій громаді.» , – зазначив директор охорони здоров’я Олександр Шиш.